YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2020

İngiltere bisiklet devrimine hazırlanıyor

 • İngiltere’de bisiklet kullanımının yoğun şekilde teşvik edileceği bir plan açıklandı. Bisiklet devrimi olarak adlandırılan plan, yeni bisiklet yolları yapımından, bisiklet tamiri için ödenecek teşviğe kadar 2.19 milyar euro’luk bir dizi yatırımı içeriyor.

  İngiltere’de Başbakan Boris Johnson liderliğindeki hükümet, bisiklet kullanımını yoğun şekilde teşvik edecek bir plan açıkladı. Söz konusu plan, yeni bisiklet yollarının yapımından bisiklet tamiri için ödenecek teşviğe kadar bir dizi yatırımı içeriyor. Johnson'ın bizzat açıkladığı plana göre, ‘Bisiklet ve yürüyüş devrimi’ hedefiyle 2 milyar pound (2.19 milyar euro) yatırım yapılacak. Bu kapsamda yurttaşları bisiklet kullanmaya teşvik etmek üzere, eski bisikletlerin tamiri için kişi başı 50 pound (55 euro) destek ödenecek.

  Halk sağlığı için önemli

  Ulaşımda bisiklet kullanımını özellikle de halk sağlığı açısından önemli bulduğunu belirten Boris Johnson, bisiklet ve yürüyüş yollarına yapacakları yatırımın hedefini ‘Daha sağlıklı ve aktif bir ulus’ olarak açıkladı. Başbakanlığından önce, 2008-2016 yılları arasında Londra belediye başkanı olan Johnson, sekiz yıllık görevi süresinde, kentte kapsamlı bir bisiklet kiralama sistemi oluşturmuştu.

  Hedef aşırı kilo ve şişmanlıkla mücadele

  İngiliz hükümetinin halk sağlığı konusundaki tek planı, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla sınırlı değil. Geçtiğimiz Pazartesi başlatılan bir kampanya ile aşırı kilo ve şişmanlığa karşı mücadele hedefi de duyuruldu. Sağlık Bakanı Matt Hancock şişmanlığın, koronavirüs enfeksiyonunun yol açtığı Kovid-19 hastalığında ölüm riskini artırdığına dikkat çekti. Bu kampanya kapsamında da sağlıksız yiyecek reklamlarının televizyon ve internet üzerinden akşam saat 21.00'e kadar daha az yayınlanması kararlaştırıldı. Böylece, reşit olmayan kişilerin bu tarz yiyeceklere ilgisinin azaltılması planlanıyor. Ayrıca büyük restoran ve kafeler için yiyecek menülerinde yemeklerin kalori değerlerini belirtme şartının getirilmesi de öngörülüyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu