YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2020

En güzel ‘Kucaklama’ya büyük ödül

  • Rus fotoğrafçı Sergey Gorshko, 11 ay boyunca izlediği dişi Sibirya kaplanını, ağaca kokusunu bırakırken görüntüledi. Gorshko’nun ‘Kucaklama’ adını verdiği bu fotoğraf, 2020 Yaban Hayatı Fotoğrafı ödülünü aldı.

    Rus fotoğrafçı Sergey Gorshkov‘un Sibirya kaplanı fotoğrafı 2020 yılı Yaban Hayatı Fotoğrafı ödülünü aldı. Gorchkov’un 2020 yılı yaban hayatı fotoğrafçısı ödülü kazandığı bu kareyi elde edebilmesi 11 ay sürdü. Gorshkov, ormana gizlediği kamera ile yetişkin bir dişi Sibirya kaplanını, ağaca kokusunu bırakırken görüntüledi. Londra‘daki Ulusal Tarih Müzesi‘ndeki törenle sahibini bulan ödül için 49 binden fazla fotoğraf yarışmıştı. Jüri başkanı olan Roz Kidman Cox, Gorshkov’un 11 aylık çalışma sonucu elde ettiği fotoğraf için, “Sihirli bir ormanın derinliklerindeki samimi ana ait eşsiz bir görüntü” ifadesini kullandı.

    Koruma altındaki türlerden biri
    Ağırlıklı olarak Rusya’nın en doğusunda yaşayan yabani Sibirya kaplanlarının nüfusu, kaçak avlanma ve ormanlık alanların azalması nedeniyle tükenme tehlikesi ile karı karşıya. Karşılaşması çok güç olan bu türün yaban hayatındaki nüfusunun 500-600 arasında olduğu tahmin ediliyor. Amur kaplanı olarak da adlandırılan türün erkekleri, 2 bin kilometrelik bir bölge içinde yaşayabilirken, dişilerin bölgeleri 450 kilometreye kadar çıkıyor. Fotoğrafçı Gorshkov, Sibirya kaplanını fotoğraflayabilmek için şansının az olduğunu ama aynı zamanda kararlı olduğunu belirterek, köknar ağacında koku, tüy veya tırnak işaretleri aradığını anlattı. Gorshkov, ‘Kucaklama’ adını verdiği fotoğrafı geçen Kasım ayında, bir köknar ağacı yakınına yerleştirdiği kamera ile çekti.

    Kaynak: Yeşil Gazete

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu