YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 08 Eylül 2021

İklim dostu konserler için yol haritası

 • Massive Attack grubunun konserlerinden gelen veriler, müzik dünyasının iklim değişikliğini körüklemeden konserler organize etmesi için yol haritası oluşturdu.

  Bilim insanlarına göre, sanatçılar ve müzik grupları özel jet uçaklar yerine trenleri tercih etmeli, festival ve etkinlik alanları kendi yenilenebilir enerjilerini üretmeli ve konser biletleri ücretsiz toplu taşımayı da kapsamalı. Bunlar, müzik endüstrisinin karbon salımını azaltarak iklim değişikliğine olumlu etkide bulunması için sunulan önerilerden bazıları. İklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak isteyen İngiliz elektronik müzik grubu Massive Attack'ın turnesinden toplanan veriler, yol haritasının çıkarılmasında kaynak olarak kullanıldı. Belirlenen öneriler, müzik endüstrisi ile detaylı şekilde paylaşılacak ve sürdürülebilir bir yaşamı benimseyen milyonlarca dinleyicinin de bunlardan ilham alması hedeflenecek.

  Hedef küresel ısınmayı 1.5 derecede tutmak
  Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi, 2019'dan bu yana Massive Attack turnesinin verilerini topluyor. ‘Süper düşük karbon yöntemleri’ olarak adlandırılan yol haritası, küresel ısınmayı 1.5 °C'de tutmak için müzisyenlerin, sponsorların, turne yöneticilerinin ve ajansların yapması gerekenleri içeriyor. Tyndall Araştırma Merkezi'nden Prof. Carly McLachlan, "Canlı müziği gerçekten karbondan arındırmak için, turnenin tasarlanmasından başlayarak adım atmak gerekiyor" diyor.

  İşte süper düşük karbon için öneriler…

  Turne rotaları, yolculuğu en aza indirecek şekilde planlanmalı,
  Etkinlik biletleri, toplu taşıma ücretlerini de kapsamalı,
  Etkinlik alanında güneş paneli gibi araçlarla yenilenebilir enerji üretilmeli,
  Konser mekânları yenilenebilir enerji kullanmalı,
  Enerji tasarruflu ışıklandırma ve ses ekipmanı kullanılmalı,
  Mekânlar arasındaki seyahatte elektrikli araçlar ve trenler kullanılmalı,
  Etkinlik alanlarındaki bisiklet park alanları geliştirilmeli,
  Uçak seyahatinden ve özel jetlerden kaçınılmalı,
  Binalardaki enerji kullanımını azaltma yönünde adım atan konser mekânları tercih edilmeli,
  Dinleyicilerin toplu taşıma kullanması için teşvik ediciler sunulmalı.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu