YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2022

Uzay çöpleri de iklim krizinden nasibini aldı

 • Avrupa Uzay Ajansı’na göre; şu anda alt dünya yörüngesinde dolaşan 30 binden fazla enkazın sayısı iklim değişikliğiyle birlikte artacak.

  İlk yapay uydu olan Sputnik’ten bugüne yaklaşık 5 bin uydu uzaya fırlatıldı. Uyduların bir kısmı ise görevini tamamladıktan sonra üst atmosferde serbest bir şekilde dolaşarak adeta bir uzay çöplüğü yaratıyor. Uzay çöpleri, çarpışma riski nedeniyle hızla büyüyen bir sorun haline gelmiş durumda. Bu sorun, ilerleyen dönemde daha da büyüyebilir. Bir araştırmaya göre, iklim değişikliği muhtemelen uzay çöpü sorununu daha kötü hale getirecek. Hava yoğunluğundaki değişimlerin üst atmosferdeki kalabalığı artırabileceği belirtilirken, bu durumun uydu çarpışmalarını daha olası hale getireceği düşünülüyor. Yapılan son araştırmaya göre; üst atmosfer yoğunluğunu kaybediyor. Gelecekte ise üst atmosferin yoğunluğunu kaybetme hızının iki kat artacağı ifade ediliyor. Üst atmosfer yoğunluğundaki uzun vadeli bir düşüş ise burada yer alan uyduların çok daha büyük tehlikelere yol açmasına neden olabilir.

  11.5 milyar yıllık gökkuşağı düğümü görüntülendi
  Yeni galaktik merkez tespit ettiği belirtilen James Webb, 11.5 milyar yıl önce var olan gökkuşağı düğümünü görüntüledi. İnsanoğlu, sera gazlarını alt atmosfere pompalayarak gezegenin sıcaklığını gittikçe artırırken orta ve üst tabakayı ise daha soğuk hâle sokuyor. Bunun birçok nedeni olduğu gibi CO2 ise sera etkisi yaratmada başı çekiyor. Karbondioksit molekülleri ısıyı kolayca emebiliyor. Alt atmosferde bu durum daha fazla molekülün birbirine çarpması ve daha fazla ısının dünyaya geri yansıması anlamına geliyor.

  Uzay çöplerinin atıldığı anlar paylaşıldı
  Diğer yandan çok daha seyrek karbondioksit molekülüne ev sahipliği yapan orta ve dış atmosferde ise bu durumun tam tersi yaşanıyor. Üst atmosfer ısısını kaybettikçe ise yoğunluğu da düşmeye devam ediyor. Daha düşük hava yoğunluğu ise yörüngedeki uzay araçlarının çok daha serbest dolaşması anlamına geliyor. Normalde uydular zaman içerisinde dünyaya düşerek uzay çöplüğünden ayrılıyorlar. Ancak hava yoğunluğunun azalması ile uzay araçları çok daha uzun sürede atmosferde kalabilecekler. Uzayda biriken uydu ve uydu kalıntıları hâli hazırda bazı sorunlara neden olmuş durumda. Ancak ilerleyen dönemde bu sorunun daha da büyümesinden korkuluyor.

  Dünya yörüngesinde 30 bin enkaz
  Avrupa Uzay Ajansı’na göre; şu anda alt dünya yörüngesinde dolaşan 30 binden fazla enkaz yer alıyor. Bu parçaların 23 bininin beyzbol topundan büyük olduğu belirtilirken, toplam parçacık sayısının ise yaklaşık 100 milyon olduğu tahmin ediliyor. Her çarpışma ile birlikte bu sayı da artıyor. İklim değişikliği ile birlikte artacak kazaların ardından bu sayının giderek artmasından korkuluyor. Uzay çöplerinin sayısının artması, ilerleyen dönemde çok daha büyük sorunlara neden olabilir.

  Kaynak: ShiftDelete

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu