YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2023

Olağanüstü hava olayları korkutuyor

  • Avrupa Çevre Ajansı aşırı hava koşullarının 1980'den bu yana Avrupa'da 195 bin kişinin ölümüne neden olduğunu duyurdu.

    Avrupa Çevre Ajansı (AÇA) aşırı hava koşullarının 1980'den bu yana Avrupa'da 195 bin kişinin ölümüne neden olduğunu duyurdu. AÇA raporunda, 1980-2021 yılları arasında seller, fırtınalar, sıcak ve soğuk hava dalgaları, orman yangınları ve toprak kaymaları nedeniyle 560 milyar euro’nun üzerinde ekonomik kayıp yaşandığı belirtildi. Ajans, bu mali zararın sadece 170 milyar euro’sunun yani yüzde 30'unun sigortalı olduğunu söyledi. AÇA uzmanı Aleksandra Kazmierczak AFP'ye yaptığı açıklamada, "Daha fazla kayıp yaşanmasını önlemek için acilen aşırı hava olaylarına müdahale etmekten proaktif olarak hazırlanmaya geçmemiz gerekiyor" dedi. Son verilere göre, sıcak hava dalgaları ölümlerin yüzde 81'ine ve mali kayıpların yüzde 15'ine neden oldu. AÇA, Avrupa'nın yaşlanan nüfusunu korumak için önlemler alması gerektiğini ve özellikle yaşlıların aşırı sıcaklara karşı hassas olduğunu söyledi. 2022 yazında tekrarlanan sıcak hava dalgalarının ardından Avrupa'da normalden daha fazla ölüm görüldü ancak 2022 ölümleri yayınlanan verilere dahil edilmedi. AÇA, Temmuz 2022'de 2016-2019 arası aylık ortalamaya göre yüzde 16 artışla 53 bin daha fazla ölüm gerçekleştiğini, ancak bu ölümlerin hepsinin doğrudan sıcaklara bağlı olmadığını söyledi.

    "Tarım için sonuçlar yıkıcı olabilir"
    İklim modellemeleri daha uzun, daha yoğun ve daha sık sıcak hava dalgaları öngörüyor. AÇA, insanların neden olduğu iklim değişikliğinin, orman yangınlarının son yıllara kıyasla iki kat daha fazla alanı tahrip ettiği 2022 yılında kuraklık riskini beş ya da altı kat artırdığını söyledi. Gezegenin 1.5 santigrat derece ısınması halinde şu anda yılda dokuz milyar euro olan ekonomik kayıplar yüzyılın sonunda 25 milyar euro’ya yükselebilir. Bilimsel senaryolara göre, 2 santigrat derece ısınma durumunda bu rakam 31 milyar euro’ya, 3 santigrat derecedeyse 45 milyar euro’ya çıkabilir. AÇA, tarım için sonuçların ‘yıkıcı’ olabileceği uyarısında bulundu. Raporda, "Çiftçiler ürün çeşitlerini adapte ederek, ekim tarihlerini değiştirerek ve sulama düzenlerini değiştirerek artan sıcaklık ve kuraklığın olumsuz etkilerini sınırlandırabilirler" denildi. Değişiklik yapılmadığı takdirde, verim ve çiftlik gelirlerinin gelecekte düşeceği tahmin ediliyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu