YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 31 Ağustos 2023

Türkiye’nin ilk enerji verimli faaliyet raporuyla TSKB’ye ARC Awards’tan çifte ödül

 • TSKB, Türkiye’nin ilk ‘Enerji Verimli Faaliyet Raporu’ olma özelliği taşıyan 2022 Entegre Faaliyet Raporu ile ARC Awards’tan iki ödül birden kazandı.

  Türkiye’nin ekonomik, çevresel, sosyo-kültürel gelişiminin nitelikli ve sürekli kılınması hedefiyle çalışan ve sürdürülebilirlik uygulamalarıyla Türk finans sektöründe öncü rol üstlenen TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), yenilikçi adımlarıyla Türkiye’de ve dünyada ödül kazanmaya devam ediyor. TSKB şimdi de küresel arenada faaliyet raporlaması alanında en büyük ve prestijli ödül programı olarak bilinen ARC Awards’ta (Annual Report Competition), Türkiye’nin ilk ‘Enerji Verimli Faaliyet Raporu’ olma özelliğini taşıyan 2022 Entegre Faaliyet Raporu’yla iki ödüle birden layık görüldü. Geçtiğimiz yıl ‘Onur Ödülü’ne layık görülen TSKB, bu yıl 34 ülkeden, 1560 katılımın gerçekleştiği ödül programında ‘Online Rapor-Interactive’ ve ‘Özelleştirilmiş Faaliyet Raporu-Specialized AR’ kategorilerinde en iyi rapor ödüllerinin sahibi oldu.

  Türkiye’nin ilk enerji verimli kampanyası
  Çevre ve sosyal temalı kalkınma yatırımlarının finansmanı ve sosyal sorumluluk projeleriyle BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın (SKA) tümüne katkı sunan TSKB, 2022 yılında yayınladığı ‘Sorumlu Sürdürülebilirlik İletişimi Politikası’ ile paydaş iletişimi faaliyetlerinde çevresel ayak izini minimumda tutmayı taahhüt ediyor. Bu politikadan hareketle iletişim sektörüne örnek olacak bir proje kurgulayan banka, Türkiye’nin ilk enerji verimli kampanyası olan ‘Dönüşen Adımlar’ ile çevreye zarar veren günlük alışkanlıkları adım adım dönüştürmeyi teşvik ediyor. TSKB’nin ödüllü iletişim projesi, dijital ve basılı materyallerde seçilen tipografi ve renk paletiyle, ekran enerjisi ve baskıda verimlilik sağlanabileceği fikrine dayanıyor. ‘Dönüşen Adımlar’ kampanyasında yüzde 30’a varan oranda tasarruf sağlayan banka, 2022 Entegre Faaliyet Raporu’nu da aynı metriklerle tasarladı. Türkiye’nin ilk enerji verimli faaliyet raporunun hem basılı hem de dijital versiyonlarında kullanılan tipografi ve renk paletiyle enerji ve kaynak kullanımı minimize ediliyor. TSKB ayrıca kurumsal raporlamaları dahil tüm basılı iletişim materyallerinin karbon ayak izini yenilenebilir enerji üreten şirketlerden satın aldığı karbon kredileri ile nötrlüyor.

  Performans sonuçlarını şeffaf şekilde aktarıyor
  TSKB, ilk enerji verimli entegre faaliyet raporunu son dönemde tekrar güncellediği önemlilik analizi çerçevesinde gerçekleştirirken, değer zincirini, hedeflerini ve performans sonuçlarını sermaye bazında, şeffaf bir şekilde aktarıyor. Rapor, Value Reporting Foundation (VRF) tarafından önerilen Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi ve Entegre Düşünce İlkeleri ile Global Reporting Initiative (GRI) tarafından yayımlanan GRI Standartları’na uyumlu olarak hazırlanıyor. TSKB, aynı zamanda 2010 yılında taahhüdünü ilettiği Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) ilerleme raporlaması ilkeleri ve imzacısı olduğu Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (Women’s Empowerment Principles) gerekliliklerini de göz önünde bulunduruyor. Raporlama sürecinde Sürdürülebilirlik Muhasebesi Standartları Kurulu (SASB), Dünya Ekonomik Forumu (WEF) bünyesinde Uluslararası İş Konseyi tarafından oluşturulan Paydaş Kapitalizmi Göstergeleri (Stakeholder Capitalism Metrics) ve İklimle Bağlantılı Finansal Beyan Görev Gücü (TCFD) tavsiyeleri de dikkate alınıyor. Bankanın 2022 Entegre Faaliyet Raporu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPK) faaliyet raporlamasına ilişkin gerekliliklerini de sağlıyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu