YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 09 Ekim 2023

TSKB İkinci Kalkınma Üssü’yle Ankara’da

 • Türkiye’de sürdürülebilir bankacılığın öncü kuruluşu TSKB, ikinci merkezini Ankara’da açtı.

  Genç Cumhuriyet’in planlı kalkınma döneminde kurulan ve Türkiye’nin nitelikli sürdürülebilir kalkınmasına destek misyonuyla 73 yıllık tarihi boyunca önemli görevler üstlenen Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Ankara’da yerleşik bir ofis açarak iş sürekliliğini ve etki alanını güçlendirme kararı aldı. Kalkınma odaklı projelerle Türkiye’nin geleceğini şekillendiren yatırımcıların sürdürülebilir finansmana ve uzmanlığa erişimini ileri taşımak, iklim krizine ve doğal afetlere dayanıklı bir kalkınma modeline etkin destek sağlamak amacıyla 26 Eylül 2023 tarihinde açılışı yapılan TSKB Ankara Kalkınma Üssü’nde çok deneyimli bir kurucu ekip görev alıyor. Ankara ofisinde kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı faaliyetlerinin yanı sıra danışmanlık hizmetleri de sunacak olan banka, ortak etkisini yukarı taşımak hedefiyle iştirak şirketlerini de aynı ofiste buluşturuyor. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, Anadolu’da bölgesel kalkınmanın yeni merkezi olması hedeflenen Ankara ofisinin 26 Eylül'deki açılış törenine katılan TSKB yönetim kurulu üyeleri, üst yönetimi ve iştirak şirketlerinin genel müdürleri sabah saatlerinde, Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. Ziyaret sonrasında Ankara ofisine geçen heyet, yönetim kurulu toplantısının ardından iş ortakları ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilen açılış törenine katıldı.

  “Cumhuriyet’imizin ikinci yüz yılında etki alanımızı genişletme kararı aldık”
  TSKB Ankara ofisinin açılışında konuşan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “Cumhuriyet’imizin ikinci yüz yılında, ülkemiz kalkınmasını daha da ileri taşımak için her yeni yatırımın sürdürülebilirlik prensiplerine göre yapılması ve yeşil dönüşümün başarılması hedefiyle etki alanımızı genişletme kararı aldık. Ankara yerleşkemizin Anadolu’da sürdürülebilir finansmana ve yüksek uzmanlığa erişimi kolaylaştırarak bu iklim kriziyle mücadeleye önemli katkı vereceğine inanıyoruz. Burada kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı alanındaki çalışmalarımızın yanı sıra danışmanlık hizmetleri de sunacağız. İştiraklerimizi de buluşturduğumuz yeni ofisimizde çok deneyimli bir kurucu ekip görev alıyor” dedi.

  “1 milyar 420 milyon USD’lık fonu ülkemize getirdik”
  TSKB’nin Net-Sıfır emisyonlu gelecek yolunda etkili bir çözüm ortağı olduğunun altını çizen Murat Bilgiç sözlerini şöyle sürdürdü: “2022’nin başından bu yana sendikasyon kredilerimiz ve 4’üncü sürdürülebilir tahvil ihracımız da dahil olmak üzere, uluslararası kalkınma finansmanı kurumları, finansal kurumlar ve yatırımcılardan toplam 1 milyar 420 milyon USD tutarında fonu ülkemize getirmenin gururunu yaşıyoruz. Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, iklim teknolojileri, döngüsel ekonomi ve cinsiyet eşitliği temalı bu kaynakların hemen hepsi kendi alanında ilkler içeriyor. Önümüzdeki dönem için de yeşil dönüşüm ve sermaye piyasaları odaklı yenilikçi kaynak anlaşmaları üzerinde çalışıyoruz.”

  “Daha fazla etkileşim olanağı bulduk”
  Deprem bölgesine lojistik olarak yakın olmayı önemsediklerinin altını çizen Murat Bilgiç sözlerine şöyle devam etti: “Depremden etkilenen 11 ilimizi sürdürülebilirlik ilkelerine göre yeniden ayağa kaldırmak görevlerimiz arasında başı çekiyor. Uluslararası kalkınma finansmanı kurumlarından deprem temalı toplam 450 milyon USD’lik bir kaynak temini yönünde görüşmelerimiz sürüyor. Diğer yandan ‘kalkınma’ alanındaki yetkinliğimizin kamu paydaşlarımızda kıymetli bir karşılığı olduğunu biliyor, uluslararası fon kaynaklarımızın büyük bölümünün devletimiz garantisi altında olmasından büyük bir onur duyuyoruz. Ankara açılımımızla beraber daha fazla etkileşim olanağı bulmak bizler için güçlü bir motivasyon unsuru. Son açıklanan Orta Vadeli Program’da da yer alan kalkınma ve yatırım bankacılığı hedefinin altını en başarılı şekilde dolduracağımıza inancımız sonsuz.”

  “Ülkemizin geleceğine hizmet eden yeni kararlara imza attık”
  Açılış günü Anıtkabir ziyareti yaptıktan sonra gerçekleştirdikleri yönetim kurulu toplantısına da değinen Murat Bilgiç sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Yönetim Kurulumuz, Üst Yönetimimiz, İştirak Genel Müdürlerimiz ve ekip arkadaşlarımızla çok erken saatlerde bir araya geldik ve Atamızı ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’de ziyaret ettik. Anıtkabir defterinde; “Adında Türkiye, adımlarında Cumhuriyet olan bir kurum olarak bugün olduğu gibi gelecekte de ülkemizi, vasiyetiniz olan muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için tüm gücümüzle çalışacağız” diyerek sözümüzü tazeledik. Sonrasında Eylül 2023 yönetim kurulu toplantımızı bu ofisimizde gerçekleştirerek ülkemizin geleceğine hizmet eden yeni kararlara imza attık. Bugün Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında deprem bölgesinde okuyan üniversiteli 100 kız öğrenciye burs desteği sağlama yönünde anlamlı bir karara imza atmış olmaktan dolayı ayrıca mutluluk duyuyoruz. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında önemli başarılara imza atacağına inandığımız Ankara yerleşkemizin kurucu ekibine başarılar diliyor, açılışımızın ülkemiz ve paydaşlarımız için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz.”

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu