YUKARI

Duyurular

Eklenme Tarihi: 07 Mayıs 2024

İstanbul Jane Goodall'ı ağırladı

 • Dünyaca ünlü bilim insanı Dr. Jane Goodall, İstanbul Boğazı'nda İBB Yaban İstanbul, WWF-Türkiye ve Roots & Shoots Türkiye ile birlikte yunus ve kuş gözlemine katıldı.

  WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), 2023 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yaban İstanbul ekibi ile doğa koruma farkındalığı yaratılması amacıyla düzenlediği İstanbul Boğazı’nda yunus gözlem etkinliklerine Roots & Shoots Türkiye iş birliği ile unutulmaz birini daha ekledi. İBB Yaban İstanbul ekibi, WWF-Türkiye ve Roots & Shoots Türkiye’nin düzenlediği yunus gözlemi etkinliği, dünyada çığır açan bir bilim insanı olarak bilinen ve tehlike altındaki türlerin korunması adına önemli çalışmalarda bulunan bilim insanı ve Birleşmiş Milletler Barış Elçisi Dr. Jane Goodall’ın eşliğinde gerçekleşti.

  90’ıncı yaşını kutladı
  Etkinlik kapsamında İBB Beykoz Çubuklu Arabalı Vapur İskelesi Sosyal Yaşam Merkezi Yeşil İstanbul Doğa Bilimleri Kitaplığı ve Yaban İstanbul Çalışma Ofisi’nde bir araya gelindi. İBB Yaban İstanbul, WWF-Türkiye ve Roots & Shoots Türkiye ekiplerince Dr. Jane Goodall’a İstanbul’un zengin biyoçeşitliliği hakkında bilgiler verilirken özel bir dürbün ile gözlem gerçekleştirildi. Yaklaşık iki saat süren söyleşi ve gözlem etkinliğinde katılımcılar, geçtiğimiz günlerde 90’ıncı yaşını kutlayan dünyaca ünlü bilim insanı Dr. Jane Goodall’ın yanı sıra WWF-Türkiye ve Roots & Shoots Türkiye uzmanları rehberliğinde Boğaz'ın doğası, yaban hayatı, özellikle de yunusları ve kuşları hakkında bilgilenme şansı yakaladı. Yunus ve kuş gözlemi yapılan etkinliğe göç yolundaki şahin ve küçük kartallar eşlik etti.

  Her ağaç küçük bir tohum olarak hayatına başlar
  Dr. Jane Goodall etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi: “Her büyük ağaç küçük bir tohum olarak hayatına başlar. Küçük kökler ve filizler suya ulaşmak için toprağa uzanmaya çalışır. Başlangıçta bu tohum çok küçük ve zayıf görünse de içinde bir sihir ve canlı bir güç barındırır. Bu güç o kadar kuvvetlidir ki, küçük kökler ve filizler yoğun toprağı ve kayaları delerek suya ve güneş ışığına ulaşabilir. Kökler sağlam temelleri oluşturur; filizler küçük görünür ama ışığa ulaşmak için çok çaba gösterirler. Her birimizde bu güç var. Yerküre için bu gücümüzü ortaya koyalım ve birlikte çalışalım. Adını buradan esinle alan Roots & Shoot (Kökler ve Filizler) Türkiye ile WWF–Türkiye ve İBB Yaban İstanbul iş birliğinde gerçekleştirilen bu etkinlik bu çalışmanın güzel bir örneği.”

  İki yıldan fazladır Boğaz’da yunusları gözlüyorlar
  WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Nergis Yazgan ise yaptığı değerlendirmede, “WWF-Türkiye olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yaban İstanbul ekibi ile iki yılı aşkın süredir Boğaz'da yunus gözlem etkinlikleri düzenliyoruz. Bu etkinlikler her defasında gençlerin ve çocukların büyük ilgisi ile karşılanıyor. Artık gelenekselleşmeye doğru giden bu çalışma, etki yaratmak için çalışan bizim gibi doğa koruma kuruluşları için örnek bir yerel yönetim - sivil toplum iş birliği olarak öne çıkıyor. Bu çalışmaların bir örneği olan bu tek seferlik özel etkinliğimizde İBB’nin ev sahipliğinde Boğaz’ın eşsiz noktalarından Çubuklu’da buluşmamızı gerçekleştirdik. İBB Yaban İstanbul ve Roots & Shoots Türkiye işbirliği ile Dr. Jane Goodall’u Boğaz’da konuk etmek bizim için büyük bir onur. Kendisinin doğaya adanmış yaşamının yeni nesle ilham vermesini, İstanbul gibi bir metropolde yaşamaya devam eden zengin biyoçeşitliliğin de Sayın Goodall’ın çalışmalarına ilham olmasını diliyoruz” diye konuştu.

  Dr. Jane Goodall çocuklar ve gençlere çok güveniyor
  Roots & Shoots Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aslıhan Niksarlı ise Roots & Shoots çocuk ve gençlerin çevre, hayvanlar ve insanlar için çalışarak, içinde bulundukları topluluğa ilham vermeleri ve değişime öncülük etmeleri amacıyla başlatılan küresel bir hareket olduğunu hatırlattı. Niksarlı; “Roots & Shoots’un Türkiye’deki temsilcileri olarak Dr. Jane Goodall’un ülkemizin doğasını yakından görebilmesi, Türkiye’de doğa dostu insanlarla, çocuklarla, gençlerle buluşması bizim için büyük bir mutluluk. İstanbul’u yunuslar gibi çok sayıda canlı ile paylaşıyoruz. Dr. Jane Goodall, Roots & Shoots’u 1991 yılında Tanzanya’daki verandasında toplanan ve dünyanın sorunları karşısında kendilerini güçsüz hissettiklerini ifade eden 12 Tanzanyalı lise öğrencisiyle kurdu. Dr. Jane Goodall, çocuklar ve gençlere çok güveniyor, onlar sayesinde umudunun arttığını her fırsatta dile getiriyor. Türkiye’de yapılanları öğrenmek de onun umudunu güçlendirdi. Yunuslara, WWF Türkiye’ye ve İBB Yaban İstanbul’a bu özel gün için teşekkür ediyoruz” dedi.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu