YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2007

Altıncılar Yasa Tanımıyor

 • Uşak'ın Eşme ilçesinde, ağustos ayında ocakları mühürlenen ve üretimi durdurulan Kışladağ Altın Madeni'nde işletmeci firmanın siyanür liçi sahasını genişlettiği iddia edildi.    

  20.11.2007 Birgün

  Uşak'ın Eşme ilçesinde, yargı karan sonucu ağustos ayında ocakları mühürlenen ve üretimi durdurulan Kışladağ Altın Madeni'nde işletmeci firmanın siyanür liçi (Cevherdeki altin taneciklerinin mikroskobik boyutta dağılmış olmasi durumunda cevheri, siyanür yardimi ile çözeltiye alma) sahasını genişlettiği iddia edildi.

  Siyanürle altın çıkarılmasına karşı mücadele veren İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran-Küçükdere Elele Hareketi'nin dönem sözcüsü Halil Gezer, İzmir Çevre Mühendisleri Odası'nda basın toplantısı düzenledi. Kışladağ Altın Madeni'nin ÇED raporu, deneme izni ve çalışma ruhsatlarının tümünün yürütmesinin durdurulması sonucu 19 Ağustos 2007'de kapatıldığını anlatan Gezer, şöyle konuştu: "Kapatılan bir işletmede hiç bir faaliyet yapılamaz. Buna rağmen, Kışladağ Altın Madeni'nde hukuk hiçe sayılarak, işletmeci firma tarafından siyanür liçi sahası genişletildi. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararlarıyla madenin kapatılmasının ardından, 'nasıl olsa yeniden açılacak' düşüncesiyle hareket ediliyor. Bölgedeki siyanür liçi alanı 120 hektardan 160 hektara, toplam maden alanı da 600 hektara çıkarıldı."

  Gezer, "Hazırlanacak bilirkişi raporu doğrultusunda Uşak Valiliği, İl Özel İdaresi Müdürlüğü ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu

  http://www.birgun.net/bolum-72-haber-53594.html#haber_basi

      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu