YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2007

Göllerin Derinliği Azaldı

 • Türkiye'deki bazı göllerin derinliklerinin yıllar içerisinde azaldığını tespit edildi.    

  13.12.2007 Anadolu Ajansı

  ANKARA - Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Nilgün Kazancı, Türkiye'deki bazı göllerin derinliklerinin yıllar içerisinde azaldığını bildirdi. Kazancı, Akşehir Gölünün 4.90 metre olan maksimum derinliğinin 1996'da 2.5 metreye, Eber Gölünün ise 3.28 metreden 1996'da 1 metreye düştüğünü kaydetti.

  Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Kazancı, küresel ısınmanın etkileri ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi konusunda kurulan TBMM Meclis Araştırma Komisyonuna yaptığı sunumda, Türkiye'de yıllık ortalama yağış miktarının 501 milyar metreküp olduğunu söyledi.

  Bunun ancak yüzde 37'sinin sulara karıştığını, geri kalanının ise buharlaştığını ifade eden Kazancı, ülkedeki akarsuların taşıdıkları su miktarında azalma saptandığını kaydetti.

  Prof. Dr. Kazancı, iklim değişikliklerinin Büyük Menderes Nehrini nasıl etkilediği yönünde araştırma yapıldığını belirterek, nehirde su miktarının azaldığını, su kalitesinin düştüğünü; bunun da zaten çok iyi durumda olmayan ekosistemlerde bozulmalara neden olduğunu anlattı.

  Kazancı, Fırat nehrinin su hacminin yıllar itibariyle düştüğünü, Asi Nehrinde de kış aylarında saniyede 400 metreküp olan akışın, yaz aylarında saniyede 10 metreküpe indiğini söyledi.

  Göllerin de iklim değişikliğine karşı çok hassas ekosistemler olduğunu kaydeden Kazancı, ''Yağışın azalması, sıcaklık ve buharlaşmanın artması sonucunda, göllerin derinliklerinde azalma olacaktır, bazıları ise kuruyacaktır'' dedi.

  http://www.aa.com.tr/tr/cevre-saglik/22/    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu