YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2007

Son 11 Telli Turna İçin Yaşam Şansı Doğdu

 • Türkiye'de Muş Bulanık ovasında üreyen son 11 telli turnayı kurtarmak için Doğa Derneği tarafından geliştirilen projeye Irmak Okulları destek verdi. Irmak Okulları ve Muş Valiliği ile birlikte yürütülecek projeyle telli turnaların türünün yok oluştan kurtarılması hedefleniyor.
      

  14.12.2007 Atlas

  Doğa Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile birlikte Türkiye doğasının yaşatılması için 'Türkiye'nin Doğa Fonu'nu kurmuş ve Hedef: Sıfır Yok Oluş Kampanyası ile fona özel sektörden destek beklediğini açıklamıştı. Çağrıya Irmak Okulları, kampanya dâhilindeki 10 acil projeden biri olan 'Son 11 Telli Turna Projesi'ne destek vermek üzere yanıt verdi.

  Telli turnaların yaşam mücadelesi

  Telli turnaların Türkiye'de üreyen son 11 bireyi Muş'un Bulanık Ovası'nda yaşam mücadelesi veriyor. Kış aylarını Afrika'da geçiren telli turnalar, uzun bir göçün ardından Mart ve Nisan aylarında Türkiye'deki üreme alanlarına gelmekte. Telli turnaların en yakın akrabaları Hazar Denizi'nin kuzey doğusunda yaşıyor. Bu nedenle telli turnaların Bulanık Ovası'ndan da çekilmesi durumunda ülkemizde bu türü sonsuza kadar kaybetmekle karşı karşıyayız.
   
  Telli turnaları bölge halkı ve çobanlar koruyacak

  Doğa Derneği'nin Irmak Okulları ile birlikte gerçekleştireceği proje ile Muş Bulanık Ovası'nda ilkbahar döneminde detaylı kuş araştırması yapılarak telli turnaların 2008'deki durumu belirlenecek. Telli turnaların üremeye devam ettiği ada koruma altına alınacak ve bölge halkından bekçilik hizmeti alınarak ve çobanlarla işbirliği yapılarak kuşlara zarar verilmesi engellenecek.

  Projenin tüm çalışmalarına Irmak Okulları öğrencileri ve telli turnaların yaşadığı Yoncalı'daki öğrenciler de dâhil olacak. Öte yandan, Muş Bulanık Ovası 75. Yıl Yoncalı İlköğretim Okulu ve 75. Yıl Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okullarını kardeş okul seçen Irmak Okulu öğrencileri, yaptıkları aktivitelerle telli turnaların korunmasına destek oluyor.

  Irmak Okulları Müdürü Atilla Küçükkayıkçı telli turnalar hakkında yaptığı açıklamada; 'Doğa Derneği'nin içten çağrısına, türkülerimize, yüreğimize yer etmiş telli turnaların Anadolu'muzdan sessiz yok oluşlarına, elbette ki Irmak Okulları olarak duyarsız kalamazdık. Öğrencilerimiz ve tüm çalışanlarımız telli turnaları yaşatmak için Doğa Derneği ve Muş Bulanık öğrencileri ile elele verdiler. Bu süreçte öğrencilerimiz çevre koruma bilinci ve duyarlılığını, türlerin doğa için önemini ve Muş'lu öğrencilerle iletişim kurarak toplumsal duyarlılık ve sorumluluk bilincini geliştireceklerdir. Böyle bir projeye destek vermek, tüm Irmaklı'lar için bir gurur ve onurdur' dedi.

  http://www.kesfetmekicinbak.com/gundem/06101/    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu