YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2008

"Efemçukuru'ndaki Kamulaştırma Değil, Madencilere Özelleştirme"

 • Elele Hareketi, Bakanlar Kurulu'nun Efemçukuru kamulaştırmasının madencilik faaliyetinin önünü açacağını ve İzmir'in su kaynağı Tahtalı Barajı su havzasının kirleneceğini söyledi.
      

  08.01.2008 Bianet

  50'den fazla sivil toplum örgütünün oluşturduğu Elele Hareketi, Bakanlar Kurulu'nun  Efemçukuru Altın Madeni sahası içinde yer alan toplam 35 parselin, Eldorado Gold yararına acele kamulaştırılması kararını eleştirdi.

  Elele Hareketi dönem sözcüsü, Çevre Mühendisleri Odası'ndan Halil Gezer "Yapılan işlem kamulaştırma değil, özelleştirme. Araziler kamunun aleyhine, Eurogold'un bağlı olduğu Tüprag Madencilik lehine özelleştiriliyor" dedi.

  Bir açıklama yapan Gezer "Çevre Düzeni Planı ve İmar Planlarında, konut alanı, tarımsal alan gibi madencilik faaliyeti için uygun olmayan alanlar, yönetmelik hükmü ile madencilik faaliyet alanına dönüştürülmeye çalışılmakta" diye ekledi.

  "Tahtalı Barajı su havzası kirlenecek"
  Elele Hareketi, altın madeni yapılması planlanan bölgenin İzmir'e su sağlayan havzanın içinde yer aldığını ve altın madenciliğinin su kaynaklarını kirleteceğini söylüyor.

  Haziran 2004'te Maden Yasası ve madencilikle ilgili yasalarda değişiklik yapıldı. Hareket, buna bağlı olarak çıkartılan yönetmeliklerle "su havzaları üzerindeki korumanın kalktığını" söyledi.   

  "Çevre Düzeni Planı ve İmar Planlarında, konut alanı, tarımsal alan gibi madencilik faaliyeti için uygun olmayan alanlar, yönetmelik hükmü ile madencilik faaliyet alanına dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Sanki İzmir İmar Planı'nda madencilik sahası olarak gösterilmeyen Efemçukuru'nda madenciliğin önünü açmak için bu yönetmelikler çıkarılmıştır."

  http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/104027/efemcukurundaki-kamulastirma-degil-madencilere-ozellestirme
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu