YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2013

"Sürdürülebilirlikte Ölçümleme" Atölyelerine devam

 • TSKB, üniversitelerle ’Sürdürülebilirlikte Ölçümleme’ Atölyelerine devam ediyor. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için faaliyetlerine ara vermeden devam eden TSKB, Escarus ile birlikte, özel sektör ve üniversite işbirliğinde hayata geçirdiği ’Sürdürülebilirlikte Ölçümleme Atölyesi’ kapsamında öğrencileri, iş dünyasının temsilcileriyle ikinci kez buluşturdu.

  Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankası TSKB’nin girişimi ve Sürdürülebilir Danışmanlık alanında hizmet veren iştiraki Escarus’un katkılarıyla ‘Enerji Verimliliği’ konulu Çalıştay, Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nden öğrencilerin katılımlarıyla, 17 Nisan Çarşamba günü, TSKB Cennet Bahçesi’nde gerçekleştirildi.

  ‘Enerji Verimliği Çalıştayı’nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, EBRD Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Baş Müdürü Adonai Herrera-Martinez, TSKB Mühendislik Müdürü ve Escarus Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hülya Kurt ve Escarus İş Geliştirme Yöneticisi Hurşit Dora Üreten ‘Enerji Verimliliği’ konusunda bilgi birikimi, uzmanlık ve uygulama tecrübelerini paylaştı. ‘Vaka çalışması’nda ise öğrenciler iş dünyasının önemli temsilcilerinin ve TSKB’nin uzman mühendislerinin koçluğunda bir enerji verimliliği projesini ölçümledi.

  TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Escarus Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Beşkök, “Geçmişi 2000’li yıllara dayanan sürdürülebilirlik tecrübemize ve bu yolda geldiğimiz aşamaya dayanarak, ölçmeden anlamanın, yorumlamanın, etkiyi azaltmanın ve süreçleri iyileştirmenin mümkün olmadığına inanıyoruz. 2005 yılından itibaren, TSKB’nin iç ve dış faaliyetlerindeki çevresel ve sosyal etkilerini ölçüyor ve hesaplıyoruz. Bütün bu çalışmaları ISO standartları ile belgelemiş bulunuyoruz. İlaveten, karbon ayak izini silerek karbon-nötr olan ilk Türk bankasıyız.” dedi. Beşkök: TSKB’nin 2012 yılında finanse ettiği projelerden sağlanacak enerji tasarrufu 188.000 hanenin bir yıllık ısınma ihtiyacına karşılık geliyor Orhan Beşkök, “Yatırım projelerinin finansmanı konusunda yıllardan beri sürdürmüş olduğumuz öncü rolü, son yıllarda enerji verimliliği projelerinin finansmanına yoğunlaştırdık. 2012 yılsonu itibariyle 27 farklı enerji verimliliği projesini finanse ettik; bu projelerle sağlanacak enerji tasarrufu 188.000 hanenin bir yıllık ısınma ihtiyacına karşılık geliyor” görüşünü belirtti. • TSKB Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel ise, “Sürdürülebilirlik kavramını içselleştirmiş ve tüm iş süreçlerine entegre etmiş bir banka olarak bu yolculukta yıllar içinde kazandığımız deneyimi gerek iş dünyası gerek üniversitelerle paylaşarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.


  İçel: Üniversite-öğrenci işbirliklerimiz kapsamında, üniversitelerin finans ve sürdürülebilirlik gündemli etkinliklerinde deneyimlerimizi aktarmaya devam edeceğiz…

  İçel konuşmasına, “Geçtiğimiz Kasım ayında ilkini düzenlediğimiz ve sürekli hale getirmeye planladığımız üniversitelere yönelik Sürdürülebilirlik Ölçümleme atölyeleriyle geleceğin yöneticilerine ‘Sürdürülebilirlik’ alanındaki bilgi ve deneyimlerimizi aktarmaya devam edeceğiz” diyerek devam etti.

  TSKB ve Escarus, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Endüstri-Üniversite işbirliğinde Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Ali Rana Atılgan’ın değerli katılımıyla ‘Sürdürülebilirlik’ platformunda ilk ‘Atölye’yi gerçekleştirmişti. Nisan ayında gerçekleştirilen bu ikinci atölyenin ardından, her yıl sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde üniversite öğrencilerine yönelik birer kez atölyelerin devam ettirilmesi planlanıyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu