YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2008

35 Parsel İçin 35 İptal Davası

 • İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru Köyü topraklarının altın arama faaliyetlerine açılmasına karşı kamulaştırma kararının iptali için Danıştay'a 35 ayrı dava açılacak.
      

  09.01.2008 Birgün 

  İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru Köyü topraklarının altın arama faaliyetlerine açılması için kamulaştırılmasına tepki gösteren Ege Çevre ve Kültür Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, kamulaştırma kararının iptali için Danıştay'a 35 ayrı dava açılacağını söyledi. Cangı, hukuki sürecin AİHM'e kadar gidebileceğini belirtti. Arazileri kamulaştırılan köylüler ise "Altın şirketi defolup gitsin. Toprağımıza, yiyeceklerimize, suyumuza dokunmasınlar" dedi.

  Efemçukuru'nda yer alan 35 parsel arazi hakkında Bakanlar Kurulu tarafından alınan 'acil kamulaştırma' kararı, çevrecilerin ve toprak sahibi köylülerin tepkisine yol açtı. Arif Ali Cangı, Efemçukuru'nun İzmir'in su ihtiyacını karşılayabilecek önemli bir alan olduğunu belirterek, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na çağrı yaptı. Cangı, "İzmir'i yönetenler bu projeye sahip çıkmalıdır. Sayın Kocaoğlu, konuyla ilgili bir dosya hazırladığını ve hükümete gönderdiğini söyledi. Çok dosyalar gitti hükümete. Ancak giden dosyalar hiçbir şeyi değiştirmediği gibi Bakanlar Kurulu altıncı şirketin faaliyetlerini kolaylaştırıcı kararlar aldı" dedi.

  İzmir Susuzluğa Mahkum Edilecek

  Bakanlar Kurulu'nun aldığı acil kamulaştırma kararını da değerlendiren Cangı, AKP'nin 'uluslararası altın tekellerinin taşeronluğunu yapmaya soyunduğunu' ifade etti. Cangı, kararla İzmir'in susuzluğa ya da kirli içme suyuna mahkum edildiğini belirterek, siyasi iktidara karşı sessiz kalmayacaklarını kaydetti. Konunun takipçisi olacaklarını ifade eden Cangı, "Efemçukuru köylüleriyle birlikte İzmir'in suyuna, toprağına sahip çıkacağız" diye konuştu.

  Köylüler: Şirketler Defolup Gitsin

  Acele kamulaştırılacak 35 parsel arazi sahiplerinden biri olan Selahattin Kılıç, karara tepki göstererek, "Tüprag Madencilik Şirketi'ni Efemçukuru'nda istemiyoruz. Şirket defolup gitsin. Toprağımıza, yiyeceklerimize, suyumuza dokunmasın" dedi. Kararla ilgili yasal haklarını kullanacaklarını dile getiren Kılıç, kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı. 65 yaşındaki Halil İnce de toprak sahiplerinden biri. İnce, kamulaştırmaya izin vermeyeceğini kaydederek, "Bu yaştan sonra yerimizden, yurdumuzdan olacağız. Bu madenciler de nereden çıktı" diye konuştu.

  DSİ Barajdan Vazgeçti Tüprag'a Gün Doğdu!

  İZMİR'in Menderes İlçesi Efemçukuru Köyü'nde uluslararası altın tekeli Eldorado Şir-keti'ne bağlı Tüprag Altın Madencilik Limited AŞ'nin altın arama faaliyetleri yürütme isteği tartışmaları da beraberinde getirdi. Devlet Su İşleri aynı bölgede İzmir'in su ihtiyacını karşılamak için hazırladığı Çamlı Proje-si'nden rantabl olmadığı gerekçesiyle vazgeçerken, Tüprag'ın savunmasını da DSİ'nin projeden vazgeçmesi oluşturdu.

  DSİ'nin ardından projeyi devam ettirmek isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleri de sonuçsuz kaldı. Çevre ve Orman Bakanlığı, Çamlı Barajı projesine ÇED Olumlu Belgesi vermedi. Son olarak Efemçukuru'nda bulunan 35 parsel alan için, Bakanlar Kurulu acele kamulaştırma kararı aldı.

  http://www.birgun.net/bolum-72-haber-56812.html#haber_basi     

      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu