YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2008

Milas'taki Balık Ölümlerine Sebep Parazit

 • Muğla İl Tarım Müdürü Ünal Kiraz, Milas'taki balık çiftliklerinde görülen balık ölümlerinin nedeninin araştırıldığını, ilk belirlemelere göre ölümlere bir parazitin neden olduğunu söyledi.
      

  10.01.2008 CNN Türk

  Kiraz, Kıyıkışlacık'ta Ziraat Adası ve Kazan Koyu'ndaki 6 balık çiftliğinde balık ölümleri ihbarı üzerine başlattıkları incelemenin sürdürüldüğünü belirtti.
   
  Deniz suyundan ve ölü balıklardan numune alarak İzmir İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü ile İzmir Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderdiklerini kaydeden Kiraz, "İlk belirlemelere göre, balık ölümlerine bir parazit neden olmuş" dedi.
   
  Kiraz, "Çiftliklerden canlı balık satışını durdurduk. Her türlü ihtimali değerlendiriyoruz. Kesin sonuç, gönderdiğimiz numunelerin incelenmesinin ardından belli olur" dedi.
   
  Ölü balıkların piyasaya sürülmesi veya satışının yapılmasının söz konusu olmadığını bildiren Kiraz, "Çiftlik sahipleri, havuzlardaki canlı balıkları kamyonlarla kendilerine ait başka çiftliklerdeki havuzlara bizim iznimiz doğrultusunda nakletti. Bu, 'balıklar satılmak için götürülüyor' izlenimi yaratmış olabilir" diye konuştu.
   
  "Oksijen yetersizliğinden kaynaklanıyor"
   
  Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu ise, Milas'ın Kıyıkışlacık köyü açıklarındaki çiftliklerde yaşanan balık ölümlerinin, ilk tespitlere göre oksijen yetersizliğinden kaynaklandığını bildirdi.
   
  Vali Yiğenoğlu, yaptığı açıklamada, balıkların, düşük su ısısı, havuzlardaki yosun yoğunluğu ve sudaki bulanıktan kaynaklı oksijen yetersizliği sonucu ölmüş olabileceğinin tespit edildiğini belirterek, "Araştırma devam ediyor. İzmir'e gönderdiğimiz numunelere ilişkin kesin raporları bekliyoruz" dedi.
   
  "Vatandaşların gönül rahatlığıyla balık yiyebileceğini" söyleyen Yiğenoğlu, uzmanların kamu sağlığını tehdit edecek herhangi bir olumsuzluğun olmadığını belirlediklerini söyledi.
   
  Ölümlerin zehirlenmeye bağlı olmadığını ifade eden Yiğenoğlu, ölümlerin sebebinin oksijen yetersizliğine bağlı olduğunu kaydederek, "vatandaşlarımız güvenle balık yiyebilir" dedi.
   
  Ölü balıklar gömüldü
   
  Bu arada, telef olan yaklaşık 200 bin "çipura" balığı Kıyıkışlacık köyünün Dedeboğazı mevkiinde açılan çukurlara gömüldü, balıkların üzerine kireç döküldü.
   
  Balık ölümlerinin olduğu çiftliklerde incelemelerde bulunan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı da balık ölümlerinin nedeniyle ilgili net bir bilgileri olmadığını ifade etti, üreticinin zararının tespit edilmesi için çalışma yapılmasını istedi.
   
  Üreticilerden Özcan Küçük, çiftliğinde 150 binden fazla balığın telef olduğunu, zararının yaklaşık 300 bin YTL olduğunu kaydetti. Küçük, telef olan balıkları sattıklarıyla ilgili iddiaların ise asılsız olduğunu söyledi.

  http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&HID=1&haberID=418465
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu