YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2008

Gaz salımları en az yüzde 50'nin altına çekilmeli

 • REC Türkiye İklim Değişikliği ProjeYöneticisi Yunus Arıkan, gelişmiş ülkelerin, gerçekçi ve kalıcı çözümler için, gelecek birkaç yıl içinde, sera gazı salımlarını 1990 yılı düzeyinin en az yüzde 50 altına çekmesi gerektiğini savundu.    

  Gaz salımları en az yüzde 50'nin altına çekilmeli

  12 Ocak, 2008 CNNTürk     
   

  REC Türkiye İklim Değişikliği ProjeYöneticisi Yunus Arıkan, gelişmiş ülkelerin, gerçekçi ve kalıcı çözümler için, gelecek birkaç yıl içinde, sera gazı salımlarını 1990 yılı düzeyinin en az yüzde 50 altına çekmesi gerektiğini savundu.
   
  Arıkan, Belediye Sosyal Tesislerinde düzenlenen "REC Türkiye İklim Değişikliği" konulu panelde, küresel iklim değişikliğinin geri dönülmez noktalara ulaşmasının engellenebilmesi için hala vakit olduğunu; BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü'nün bu amaçla uygulandığını söyledi.
   
  Gelişmekte olan ülkelerin kalkınma çabalarında, diğer ülkelerin izlediği hatalardan ders alması ve aynı hataları tekrarlamaması gerektiğini vurgulayan Arıkan, şöyle konuştu:
   
  "Gelişmiş ülkelerin, gerçekçi ve kalıcı çözümler için önümüzdeki birkaç yıl içinde sera gazı salımlarını 1990 yılı düzeyinin en az yüzde 50 altına çekmesi gerekiyor.
   
  Birey ve toplum olarak bugünden hayata geçirebileceğimiz küçük ve önemsiz görünen çabalarımızla hem bizler hem de gelecek kuşaklar için küresel ölçekte büyük farklar yaratabiliriz. Ekonomi ve iklim için enerjiyi çok değil, verimli kullanmak gerekir."
   
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof.Dr. Murat Türkeş ise, iklim değişikliğinin binlerce yıl boyunca gerçekleşmiş ve çoğu kez geri dönüşü olanaksız değişiklikler olduğunu söyledi.

  http://www.cnnturk.com/bilim_teknoloji/bilim/kuresel_isinma/haber_detay.asp?PID=1600&HID=1&haberID=419109     

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu