YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2008

Kırmıtlı'da Av Yasağıyla Kuş Popülasyonu Arttı

 • Osmaniye'nin Kırmıtlı beldesindeki ''Kuş Cenneti''nde uygulanan av yasağı sonrası popülasyonda artış gözlendiği bildirildi.
      

  22.01.2008 CNN Türk

  Kırmıtlı Belediye Başkanı Ali Murtaza Doğan, düzenlediği basın toplantısında, kente 10 kilometre mesafede, Ceyhan Nehri kenarında, Kastabala Vadisi'ndeki 4 bin metrekarelik alanda bulunan Kuş Cenneti'nin, göç yolu üzerinde olması nedeniyle her geçen yıl daha da zenginleştiğini ifade etti.

  Kuş Cenneti'ni tanıtabilmek için broşürler, takvimler, kataloglar dağıttıklarını anımsatan Doğan, yapılan çalışmalarda bölgede 130'un üzerinde kuş türü tespit ettiklerini söyledi.

  Doğan, başka yerlerde ender görülen Yalıçapkını, Alaca Yalıçapkını ile Balıkçıl kuşlarının yoğun yaşadığı Kırmıtlı Kuş Cenneti'nin korunmasının önemine dikkati çekerek, "Hedefimiz bu potansiyeli hem kuş varlığı hem de yöremiz açısından en iyi şekilde değerlendirmektir. Kuş Cennetini daha güzel hale getirebilmek için, halkımızın ve devletimizin desteğini bekliyoruz" dedi.

  Doğan, bölgede av ve ağaç kesimini yasakladıklarını anımsatarak, Kuş Cenneti'nde uygulanan av yasağı sonrasında popülasyonda artış gözlendiği bildirdi.

  http://www.cnnturk.com/YASAM/haber_detay.asp?PID=223&HID=1&haberID=421823
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu