YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2008

Zonguldak'ta Kanatlı Hayvan İtlafı Başladı

 • Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu yılki ilk kuş gribi vakasının görüldüğü Zonguldak'ın Çaycuma İlçesinden ve Türkiye'nin herhangi bir yerinden yeni bir ihbar olmadığını açıklarken, Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen Çaycuma'da 591 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini söyledi.
      

  22.01.2008 CNN Türk

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi Sazköy'de 19 Ocak'ta yapılan ihbar neticesinde alınan numunede "H5N1" virüsünün tespit edildiği bildirildi.
   
  Açıklamada, il ve ilçe müdürlüğü tarafından 6 adet itlaf ve 6 adet dezenfeksiyon ekibinin kurulduğu, Sazköy, Aşağı İhsaniye, Gökçeler ve Filyos Sefercik Mahallesi'nde çalışmaların sürdüğü bildirildi.
   
  Hastalıkla ilgili bilgilerin Sağlık Bakanlığı'na iletildiği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Çaycuma Sağlık Grup Başkanlığı ekiplerinin de hastalık yerinde kendi kuruluşları yönünden gerekli tedbirleri aldıkları belirtilen açıklamada, şu an itibariyle hastalık bölgesinden veTürkiye'nin herhangi bir yerinden yeni bir ihbar olmadığı kaydedildi.
   
  Çaycuma'da itlaf başladı
   
  Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, kuş gribi virüsünün görüldüğü Çaycuma İlçesi Saltukova Beldesi'ne bağlı Saz Köyü ile çevresindeki 3 köyde toplam 591 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini söyledi.
   
  Vali Erkmen, makamında düzenlediği basın toplantısında, Saz Köyü'nde görülen kuş gribi virüsüyle ilgili bilgi verdi.
   
  Sazköy ile birlikte çevresindeki Gökçeler, Aşağı İhsaniye ve Sefercik köylerinde karantina tedbirlerinin alındığını, itlaf çalışmalarının tamamlandığını, toplam 591 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini ifade eden Vali Erkmen, "Buralar 21 gün karantina altında tutulacak. Köyde yine dezenfekte çalışmaları devam edecek" dedi.
   
  Kimsenin tdedirgin olmasına gerek olmadığını belirten Vali Erkmen, bunun sadece Zonguldak'ı ilgilendiren bir konu olmadığını kaydetti.
   
  Erkman, "Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından takip ediliyor, tarım teşkilatınca takip ediliyor. En ufak bir yalan, yanlış ve abartılı haber hem bölgemizi baltalar, hem ülkemizi baltalar. Biz en ufak bir konuyu paylaşmaya hazırız. Yeter ki, sağlıklı haber, sağduyulu haber yapalım" dedi.
   
  Sağlık Bakanı uyardı

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesindeki tavuklarda kuş gribine rastlanmasıyla ilgili olarak, "Artık vatandaşların arka bahçe tavukçuluğundan vazgeçmeleri gerekiyor" dedi.
   
  Bakan Akdağ, kuş gribi konusunda bütün kurumların üzerine düşeni yaptığını, gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, vatandaşların "şu an için endişe edeceği çok önemli bir durumun" olmadığını söyledi.
   
  Kuş gribi konusunda Tarım ve Köyişleri, Sağlık ile Çevre ve Orman bakanlıklarının 2-3 yıldır yakın bir çalışma yürüttükleri ifade eden Akdağ, Çaycuma'daki vakaların küçük bir bölgede görüldüğünü belirtti.
   
  Bakanlık yetkililerinin bu bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Akdağ, kuş gribine bir çok ülkede rastlandığını, bu nedenle herkesin dikkat etmesi gereken hususlar bulunduğuna dikkati çekti.
   
  Bu konuda alınabilecek en önemli tedbirin tavuk, kaz ve ördek gibi kanatlı hayvanlarla temas edilmemesi olduğuna işaret eden Akdağ, konuya ilişkin büyük şehirlerde bir sıkıntı olmadığını, arka bahçesinde kanatlı hayvan yetiştirenlerin dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.
   
  Öncelikle çocukların kanatlı hayvanlara yaklaştırılmaması gerektiğini vurgulayan Akdağ, yetişkinlerin de böyle bir zorunluluk halinde eldiven takmaları, kullandıkları eldivenleri de çocuklardan uzak tutmaları gerektiğini bildirdi.
   
  Ellerin bol suyla yıkanmasının da gerekli olduğunu ifade eden Akdağ, "Aslında artık vatandaşların arka bahçe tavukçuluğundan vazgeçmeleri gerekiyor. Kuş gribi var oldukça ve kuşlar Türkiye üzerinden göç ettikçe, bu risk her zaman var" diye konuştu.
   
  Akdağ, "Bütün kurumlar üzerine düşeni yapıyor.Gerekli tedbirler alınmıştır. Vatandaşlarımızın şu an için endişe edeceği çok önemli bir durum yok" dedi.
   
  Zonguldak'ta kuş gribi ortaya çıktı
   
  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 21 Ocak 2008 tarihinde bir açıklama yaparak Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Saz köyünde kuş gribi virüsü tespit edildiğini duyurdu.
   
  Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Saz köyünde 19 Ocak 2008 Cumartesi günü bakanlık ekiplerince yapılan rutin taramada, bir ihbar üzerine şüpheli köy tavuklarından alınan örneklerde kuş gribi virüsünün tespit edildiği belirtildi.

  http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&HID=1&haberID=421919
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu