YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2008

Müdahale Edilmezse Allianoi Şubat Sonunda Çamurla Kaplanacak

 • Allianoi'nin Koruma Kurulu kararıyla çamurla kaplanıp sular altında kalmasına yaklaşık bir buçuk ay var. Allianoi Girişimi AİHM'ye başvurmaya hazırlanıyor.
      

  17.01.2008 Bianet

  Allianoi Girişim Grubu'nun İzmir İdare Mahkemelerinde açtığı davadan sonuç alınmazsa; antik Allianoi kenti bir buçuk aya kadar sular altında kalabilir..

  Kültür Bakanlığı İzmir 2 No'lu Koruma Kurulu, Bergama'daki Allianoi Sağlık Yurdu kaplıca odalarının kille kapatılarak Yortanlı baraj sularına bırakılmasına olanak vermişti. 

  Allionoi Girşim Grubu, yerel mahkemelerden sonuç alınamazsa şubat ayının sonunda Allianoi'nin çamurla kaplanacağını hatırlatıyor ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmaya hazırlanıyor.

  Grup "Kille kapatma kararı Allianoi’yi korumayı amaçlamıyor. Gün yüzüne çıkmış bir antik kaplıcayı, mozaikleri, tekrar toprağa gömmek koruma olamaz. 2007 yılında Bakanlıkça kazı izni verilmeyerek, bir kazı dönemi boşa harcandı. Kültür Bakanlığı ve Kurul, Kültürel varlığı koruma görevine aykırı davrandı" diyor. DSİ tarafından hazırlanan projenin hiçbir alternatifinin düşünülmediğini de belirtiyor: "'Antik miras mı, bizde çok var, mantığıyla hareket edilerek, 'önceliğimiz baraj olsun, barajın ömrü bittiğinde de gelecek kuşaklar, artık ne kalmışsa geriye Allianoi’yi tekrar kazsın' denilmiştir."

  http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/104231/mudahale-edilmezse-allianoi-subat-sonunda-camurla-kaplanacak
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu