YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Şubat 2008

Japonya Petrolün Yerine Odunu İkame Etmeye Çalışıyor

 • Üçte ikisi ormanlarla kaplı olan Japonya, oduna dayalı etanolden alternatif yakıt ve plastik / karbon lifi sanayi için ham madde üretmeyi planlıyor.    

  26.01.2008 Reuters
  Çeviren: Tayfur Cinemre – ODTÜ Mak. Müh. MSc

  Japonya, kullanılmayan odun biyo kütlesinden otomobiller için yakıt, petrole dayalı sanayi için ise ham madde üretmek üzere beş yıllık plan yaptı.

  Üçte ikisi ormanlarla kaplı olan Japonya, oduna dayalı etanolden alternatif yakıt ve plastik / karbon lifi sanayi için ham madde üretmeyi planlıyor.

  Geçtiğimiz Cuma günü Japonya Tarım Bakanlığı Orman Teknoloji Geliştirme Departman Müdürü Mr. Satoshi Ishira, bu konudaki araştırma projelerine gelecek yılın bütçesinden 11 milyon $ ayıracağını açıkladı. Mr. Ishihara Reuters Ajansı’na, selülozik etanol üretimi için, yeni tür enzim ve mayalar geliştiren projelere destek vereceklerini söyledi.
  Çevre dostu ve yenilenebilir yakıt arayışı kapsamında, bitkilerin sert selüloz yapısını çözerek etanole dönüştürebilecek enzim ve mayaların, dünya çapında milyarlarca dolarlık dev bir pazar oluşturacağına dikkat çekildi.

  Japonya’da bugün selülozik etanol yalnızca Osaka - Sakai şehrindeki bir tesiste, inşaat sahalarından toplanan hurda kerestelerden bir çeşit asit prosesi kullanılarak üretilmekte.

  Tarım Bakanlığı, Nisan’da başlayacak olan yeni mali yıl içinde, mühendisler, çiftçiler ve yerel yönetimlerden oluşan ortak girişimcilere, pirinç sapı gibi, bitkilerin gıda olarak kullanılmayan kısımlarından da etanol üretmeleri için 30 milyon $’lık bir teşvik vereceğini açıkladı.

  Sera gazı salımında dünyada beşinci sırada olan Japonya’nın hedefi, 2010/11 mali yılı içinde yarım milyon ton biyo-yakıt kullanabilir hale gelmek.

  Japonya’da yürürlükte olan yasalar, yakıta % 3’e kadar etanol karıştırılmasına izin veriyor. Ancak bu tür alternatif yakıtlar bugün için yalnızca hükümet tarafından desteklenen deneme kullanımları ile sınırlı kalmakta.
      

      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu