YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 09 Kasım 2015

İklim nedir, hava durumu nedir?

 • Dışarıdaki hava sürekli değişiyor. Yoksa değişen iklim mi? En baştan başlayıp hava durumu ve iklimin tanımlarına göz atmak iyi fikir olabilir.

  İklim değişikliği gündemimizde daha fazla yer almaya başladıkça, bu konudaki bilgilendirme çalışmalarına duyulan ihtiyaç da artıyor. İklim değişikliği duyarlılığının artırılması için özellikle okullarda yapılacak çalışmalar konusunda İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi önemli bir adım attı. Prof. Dr. Levent Kurnaz'ın projesi kapsamında hazırlanan "İklim Değişikliği Nedir?" eğitim videoları ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik etkinlikler de içeren yardımcı eğitim materyali olarak sunuluyor. Prof. Dr. Kurnaz iklim değişikliğiyle ilgili hepimizin bilmesi gereken gerçekleri net bir dille anlattığı için videolar öğrenciler dışındaki gruplara da hitap ediyor. 
   
  "İklim Değişikliği Nedir?" serisinin ilk videosu, genel tanımların izini sürüp iklim ve hava durumunun tanımlarını yaparak işe başlıyor.

   

  Videodan birkaç satırbaşına göz atarsak...


  • Hava durumu, bir günden ertesi güne değişebilen bir durumdur. Hava durumu, soğuk, yağışlı, kuru, sakin ya da rüzgarlı durumların tümüdür. Evdeyken perdeyi açtığımızda gördüğümüz şey hava durumudur.
  • İklim ise, perdeyi açmadan, uzun yıllar ortalamalarına bakarak dışarıda ne olacağına dair yaptığınız tahmindir.
  • İklimi oluşturan şeyler en temelde dünyanın güneşten aldığı enerji ve dünya atmosferinin yapısıdır. 
  • Dünyayı bir küre olarak varsayacak olursak güneşten bu küre üzerine belli bir miktar enerji gelir. Bu enerji Ekvator bölgesine biraz daha çok, kutuplara biraz daha az geliyor. Dolayısıyla ekvator bölgesi biraz daha sıcak, kutuplar ise biraz daha soğuk oluyor. 
  • Ekvatordaki fazla ısı, okyanus akıntıları ve hava akımlarıyla kutuplara doğru yayılıyor. Bu hava akımları ve okyanus akıntıları belirli bir kalıp içerisinde hareket eder ve bu kalıp çok uzun süredir değişmemiştir. İçinde yaşadığımız iklimi oluşturan temel şey de budur. 
  • Dünya’da iklimin varlığını belirleyen temel şey dünyanın dönüş hızıdır. Dünya epey hızlı döndüğü için Dünya’da tam dört tane iklim kuşağı vardır. 
  • Bir de dünya dışı not: Kendi etrafında dönen ve atmosferi olan tüm gezegenlerin iklimi vardır. Dolayısıyla Mars'ta da iklim vardır.

  2013/14 Mercator-İPM Araştırmacısı Prof. Dr. Levent Kurnaz'ın İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi desteğiyle hazırladığı videolar ve eğitim materyalleri ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu