YUKARI

Kitap Kurdu

Eklenme Tarihi: 06 Mayıs 2008

Benim Çevre Kitabım

 • Çevre sorunları, dünyamızın kanayan bir yarası. Ama aynı zamanda da umudumuzu asla kaybetmememiz gereken bir konu. Çünkü özellikle siz çocuklarımızın çevre bilinci giderek gelişiyor.

  Kelime Yayınları'ndan çıkan Benim Çevre Kitabım siz çocukları çevre ve doğa ile daha yakından tanıştırmayı amaçlıyor. Kitapta Doğa isimli küçük bir kızın doğadaki dostlarından öğrendikleri eğlenceli bir dille aktarılıyor. Aynı zamanda bu güzel hikaye birbirinden güzel çizimlerle de süslenmiş. Sade ve sıcak anlatımıyla dikkat çeken kitap, akılda kolayca tutabileceğiniz bilgiler içeriyor. Alınacak küçük önlemlerle çevreye nasıl büyük faydalar sağlanabileceğini öğretiyor.

  Benim Çevre Kitabım Yüksek Sosyal Pedagog Eda Demirbay denetiminde TEMA Vakfı ve Kelime Yayınları işbirliğiyle yayınlanmış. Yazar Ayşe Başcı kitabıyla ilgili düşüncelerini şöyle ifade ediyor: "Çocukların hayata bakış açısı, hayal gücü ve umutları beni her zaman çok etkilemiştir. Bu güç, iyiye, doğruya, güzele yönlendirilirse, gelecekten endişe etmemize gerek kalmaz. Bu kitap da bu inançla yazıldı. Çocuklarımıza çevre bilincini aşılamak, geleceğin duyarlı ve etkin bireylerine küçücük de olsa bir katkı sağlamak amacıyla kağıda döküldü tüm satırlar.”

  TEMA Vakfı’nın kurucusu Hayrettin Karaca tarafından kaleme alınan önsözüyle Benim Çevre Kitabım, sürükleyici öyküsü ve birbirinden güzel çizimleriyle hayalden gerçeğe uzanan bir köprü kuruyor.

  Kelime Yayınları
  Yazan:
  Ayşe Başcı
  Çizen:
  Can Baytak

  Yazar Hakkında

  Ayşe Başcı 1974 yılında doğdu. Kültür Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü'nü bitirdi. TEMA Vakfı, Sabancı Üniversitesi Yayınevi, Yeşil Adımlar Çevre Derneği gibi kuruluşlarla birlikte, çevrebilim, tarih, gazetecilik konularında 12 kitaba çevirmen olarak imza attı. Reklam ve halkla ilişkiler sektöründe yaklaşık 5 yıllık metin yazarlığı deneyimi de olan Ayşe Başcı, çeşitli yayınevleri adına yaptığı kitap çevirilerinin yanı sıra kişisel öykü ve roman çalışmalarını da sürdürüyor. 7 yaşında bir çocuk annesi.

  Çizer Hakkında
  1973 İstanbul doğumlu Can Baytak, lise yıllarında amatör olarak karikatür çizmeye başladıktan sonra, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Özdemir Altan Atölyesi'nde resim eğitimi aldı. Üniversite eğitimi sırasında profesyonel olarak mizah dergilerinde karikatür çizmeye başladı. Birçok mizah dergisi, haftalık ve günlük gazete ile internet sitesinde karikatüristlik ve illüstratörlük yapan Can Baytak, halen Sabah gazetesinde spor içerikli Çizgi Sahası adlı karikatür köşesini çizmektedir.