YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2017

Güneş enerjili su filtresi

  • Desolenator su arıtma cihazı güneş enerjisiyle çalışıyor, günde 15 litre temiz su sağlıyor.

    Dünyada yaklaşık 1 milyar insanın temiz suya erişimi yok. Yer altı su kaynakları kirleniyor, deniz seviyeleri yükseliyor, nüfus artıyor… Tüm bu etmenler, gelecekte susuzlukla ilgili daha endişe verici haberlerle yüzleşeceğimize işaret ediyor. Etrafımızdaki denizleri su kaynağı olarak kullanmamıza yardımcı olacak arıtma cihazları ise ya çok verimsiz ya da sürdürülebilir olmayan enerji tüketimine dayanıyor.

    Bu sorunları çözmek için yola çıkan Desolenator, modüler ve kullanımı kolay bir arıtma cihazı geliştiriyor. Cihaz suyu alıyor, kaynatıyor, steril ediyor ve kullanıma hazır hale getiriyor. Desolenator tüm bunları güneş enerjisinden faydalanarak yapıyor. Güneş enerjisini ise üzerindeki paneller aracılığıyla üretiyor.     Desolenator günde yaklaşık 15 litre su arıtabiliyor. Bu da bir ailenin içme ve yemek hazırlama gibi ihtiyaçları için temiz su sağlayabileceği anlamına geliyor.                             

    Desolenator, deniz suyunu bile arıtabiliyor. Cihazın tekerlekleri, kolayca taşınmasına imkan tanıyor. Filtre, membran gibi bir tamamlayıcı malzeme kullanmayan Desolenator, 20 yıla kadar kullanılabileceği belirtiliyor. Yine firmanın paylaştığı bilgilere göre, cihazın litre başına arıtma maliyeti 0,005 dolara geliyor. Desolenator’ın içindeki sim kart aracılığıyla kullandıkça öde seçeneği de tercih edilebiliyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu