YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 02 Eylül 2020

Ülkeler iklim konusunda acilen hedef yükseltmeli

 • BM İklim Değişikliği Üzerine Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) yıllık raporu yayınlandı. Raporda bir yıl içerisinde emisyonların azaltılmasına, teknolojik gelişmelere ve iklim krizine karşı uyum çalışmalarına ilişkin gelişmelere yer verildi.

  Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Üzerine Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) yıllık raporu yayınlandı. Rapor, UNFCCC altında edinilen kazanımları ve bu çerçevede yapılan aktivitelerin Çerçeve Sözleşme’nin, Paris İklim Anlaşması‘nın ve Kyoto Protokolü‘nün uygulanmasına etkilerini inceliyor. Rapor üzerine bir yorum yazan BM Genel Sekreteri António Guterres, “COP26’nın (İklim Değişikliği Zirvesi) ertelenmesi, iklim eyleminin ertelenmesi anlamına gelmemeli. Ülkeler hâlâ acil bir şekilde azaltım, adaptasyon ve finans konularında hedef yükseltmeli. Bu da, geleceğimizde yeri olmayan endüstrilere desteği sonlandırmak anlamına geliyor” dedi.


  Bir yılda 55 ülke dahil oldu

  Raporda bir yıl içerisinde emisyonların azaltımı, teknolojik ilerlemeler, iklim krizine karşı uyum ve kapasite geliştirme çalışmaları ile finansal duruma ilişkin gelişmelere yer verildi. Hükümet, kuruluş, işletme ve bireylerin karbondioksit emisyonlarını azaltan projelerden karbon kredisi satın almalarını ve böylece karbon ayak izlerini düşürmelerini sağlayan karbon piyasalarının incelendiği araştırmada, bir yıl içerisinde 55 ülkenin bu mekanizmaya dahil olduğu belirtildi. Raporda, karbon piyasasında 2 bin 31 milyar ton karbondioksit eşdeğeri karşılığında 315 milyar ABD Doları yatırım yapıldığı aktarıldı.


  2050’ye kadar sıfır emisyon taahhüdü

  UNFCCC, Şili başkanlığında Madrid kentinde düzenlenen 25’inciTaraflar Konferansı (COP25) hakkındaki istatistiki bilgileri de paylaştı. 28 bin kişinin katıldığı COP25’te 2 bin 500’ün üzerinde görüşme yapıldığı, 260 yan etkinlik düzenlendiği, 190 ulusal açıklama ile 138 resmi dokümanın açıklandığı bilgisi paylaşıldı. Konferans sonucunda 121 taraf, 14 bölge, 398 şehir, 786 işletme ve 16 yatırımcının 2050 yılına kadar net sıfır karbondioksit emisyonu için çalışmayı taahhüt ettiği belirtildi. Ayrıca 114 ülkenin 2020’de iklim eylem planlarını geliştirme sözü verdiği dile getirildi.


  İki özel rapor yayınlandı

  Bu süre zarfında bilim camiası ile yakın ilişkilerin devam ettiğine vurgu yapılan raporda, 2019’da iki özel rapor hazırlandığı belirtildi. Bunlar; İklimDeğişikliği ve Arazi Özel Raporu ile Değişen İklimde Okyanus ve Kriyosfer Özel Raporu. Bunun dışındaki yayınlarla ilgili olarak ise ülkelerin envanterlerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için 2006 IPCC Ulusal Sera Gazı Envanterleri Kılavuzu’nun geliştirildiği ve Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından kaleme alınan 2018 Küresel İklimin Durumuna İlişkin Bildiri’nin temel bulgularının COP 25’te sunulduğu söylendi.


  ‘2020 azim ve uygulama yılı olmalı’

  Rapor sayfasında yapılan açıklamada, “Kaydedilen ilerlemeye rağmen iklim acil durumu ile yapılan eylemler arasındaki uçurum hiç bu kadar geniş olmamıştı. 2020 hâlâ azim ve uygulama yılı olmalı’ denildi. Açıklamada, ülkelerden daha iyi bir dünya inşa etmek için yüksek hedefli katkı beyanları beklendiğinin altı çizildi.


  Kaynak: Yeşil Gazete

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu