YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2020

Gıda israfı iklim değişikliğini hızlandırıyor

 • Dünya çapında oluşan gıda atığı her yıl 1.3 trilyon dolar finansal kayba neden oluyor. Sadece Avrupa’daki gıda israfı ise 200 milyon aç insanı doyurmaya yetiyor. Gıda israfı 3.3. milyar ton karbondioksit yayıyor, bu da küresel iklim değişikliğini hızlandırıyor.

  Dünya çapında oluşan gıda atığı her yıl 1.3 trilyon dolar finansal kayba neden oluyor. Sadece Avrupa’daki gıda israfı ise 200 milyon aç insanı doyurmaya yetiyor. Gıda israfı 3.3. milyar ton karbondioksit yayıyor, bu da küresel iklim değişikliğini hızlandırıyor.

  Türkiye’de yıllık gıda israfının ekonomik karşılığının 280 milyar TL’yi bulduğu belirtiliyor. Özellikle pandemi dönemiyle tedarik zincirinde yaşanan kırılmalarla, yılsonunda 300 milyar TL’yi bulacağı tahmin edilen bu rakam, yaklaşık 87 milyon ailenin aylık geçim masrafına eşit gösteriliyor. Bu israfın önlenmesiyle 109 milyon çocuğun yıllık eğitim, 219 milyon öğrencinin yıllık yabancı dil masrafı karşılanabiliyor.

  Gıda israfı ile ilgili bilinmesi gereken gerçekler
  Bilinçsiz tüketim alışkanlığı nedeniyle ihtiyaç fazlası olarak gereksiz yere tedarik edilen ancak tüketilemeyip çöpe atılan yiyeceklere gıda israfı deniyor. Dünyadaki hızlı nüfus artışı gözetildiğinde, hali hazırda 7.5 milyar olan kişi sayısına 2050 yılında yaklaşık 2.3 milyar insan daha katılacak. Dünya çapında üretilen gıdanın yaklaşık üçte biri tüketilmiyor. 2050 yılında dünya nüfusunun yaklaşık 9.3 milyar olması beklenirken, beklenen nüfusun beslenebilmesi için şu andakinden yüzde 60 daha fazla gıda üretilmesi gerekiyor.

  Bunları biliyor musunuz?

  · Her yıl, 1.3 milyar ton yiyecek israf ediliyor.

  · İsraf edilen yemekler yaklaşık 1 trilyon dolara tekabül ediyor.

  · Eğer gıda israfı bir ülke olsaydı, ABD ve Çin’den sonra dünyanın en çok karbondioksit üreten üçüncü ülkesi olurdu.

  · İsraf edilen gıdanın sadece dörtte biri, dünyada açlık çeken 795 milyon insanı doyurmaya yetiyor.

  · Zengin ülkelerdeki gıda israfı (222 milyon ton), Sahra altı Afrika’da üretilen yemeklerin neredeyse toplamına eş değer (230 milyon ton).

  · Avrupalı ya da kuzey Amerikalı bir tüketici yılda neredeyse 100 kilo yemek israf ediyor. Bu da kendi kilosundan daha fazla (ortalama 70 kilo olduğu düşünülürse).

  · Avrupalı ya da Kuzey Amerikalı tüketici, tipik Afrikalı bir tüketiciden 15 kat fazla yemek israf ediyor.

  · Teknoloji ve altyapı eksikliği Afrika’daki yemek israfının ana nedeni. Gelişmiş ülkelerdeki yemek israfının nedeni ise hane halkı.

  · Sadece Avrupa’daki gıda israfı 200 milyon aç insanı doyurmaya yetiyor.
  Gıda israfı yaklaşık 3.3. milyar ton karbondioksit yayıyor, bu da küresel iklim değişikliğini hızlandırıyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu