YUKARI

Ekosistemler

Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2020

Balina ve yunuslar için derhal harekete geçilmeli

 • Tüm dünyada 40 ülkeden 350'den fazla bilim insanı ve çevreci, nesillerinin tükenmesi tehlikesine karşı balina ve yunusları korumak için acil küresel eylem çağrısı yaptı.

  Bilim insanları ve çevreciler, denizlerdeki aşırı kirlilik ve sömürüye karşı önlem alınmaması nedeniyle, balina ve yunus soylarının bizim yaşam süremiz içinde tükenebileceği uyarısı yaptı. BBC’de yayınlanan habere göre; 40 ülkeden 350’den fazla bilim insanı ve çevreci tarafından imzalanan eylem çağrısı mektubunda, balina ve yunusların soylarının ‘bıçak sırtında’ olduğu belirtildi.

  Büyük balinalar öncelikli grupta
  Eylem çağrısında, özellikle büyük balina türlerinin bile tehlike altında olduğu vurgulandı. Küresel çağrı eylemine öncülük eden deniz bilimci Mark Simmonds; “Bu, balinaların tehlike altında olduğunu fark etmemiz, herkesin eyleme geçeceği tarihi bir an olsun” çağrısı yaptı. Dünyanın birçok yerindeki yara almış balina popülasyonları, av yasağı sayesinde toparlanma şansı bulduysa da günümüzde insan kaynaklı kirlilik, yaşam alanlarının kaybolması ve küresel iklim değişikliği gibi nedenlerle ciddi tehdit altında. Bilim insanları ve çevrecilerin 1970'ler ve 80'lerde hayata geçirdiği ‘Balinaları Koruyalım’ temalı eylemler, ticari balina avcılığının durdurulmasına yardımcı olmuştu.

  Balık ağı kalıntıları büyük risk
  En büyük tehditlerden birini, okyanuslardaki balık ağı kalıntıları oluşturuyor. Yılda yaklaşık 300 bin balina ve yunusun, denizlerdeki ağlara takılarak öldüğü tahmin ediliyor.
  Mektupta imzası bulunan bilim insanları, balina ve yunusların nesillerinin tükenmesinin önüne geçilebileceğini ancak bunun için derhal harekete geçilmesi gerektiğini belirtiyor.
  Örneğin, Kuzey Atlantik çubuklu balinasından sadece birkaç yüz adet, California Körfezi'ndeki bir yunus türünden ise sadece 10 kadar kaldığı, yaşayan balina ve yunus türlerinden yüzde 90'ının ciddi tehlike altında olduğu dile getiriliyor.

  Kaynat: BBC Türkçe

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu