YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2020

İklim değişikliğinin aşısı yok

 • IFRC yayınladığı raporda, iklim değişikliğinin koronavirüsten daha büyük bir tehdit oluşturduğuna ve aynı hızda mücadele gerektirdiğine vurgu yaptı.

  Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) yayınladığı raporda, iklim değişikliğinin koronavirüsten daha büyük bir tehdit oluşturduğuna ve aynı hızda mücadele gerektirdiğine vurgu yaptı. 1960'lı yıllardan bu yana dünyayı etkileyen büyük doğal afetlerin mercek altına alındığı raporda, iklim değişikliğine ve hava koşullarına bağlı aşırılıkların sıklık ve yoğunluğunun giderek arttığına dikkat çekildi. İklim değişikliği ve hava koşullarına bağlı afet sayısının 1990'lı yıllara göre yüzde 35 arttığına işaret edilen raporda, sadece 2019 yılında dünyada kaydedilen 308 doğal afetin yüzde 77'lik bölümünün iklim ya da hava koşulları kaynaklı olduğu, bu afetlerde 24 bin 400 insanın yaşamını yitirdiği belirtildi.

  Gerekli aciliyette hareket edilmeli
  İklim değişikliği ve aşırı hava olayları nedeniyle, büyük çoğunluğu yoksul ülkelerde olmak üzere son on yılda 410 bin kişinin hayatını kaybettiği, en fazla can kaybının ise aşırı sıcaklar, kuraklık ve fırtınalar nedeniyle kaydedildiği bildirildi. IFRC, ‘Uzun vadede tüm insanlığı tehdit eden bu tehlikeye karşı gerekli aciliyette hareket edilmesi’ çağrısı yaptı. IFRC, önümüzdeki on yılda gelişmekte olan 50 ülkeye iklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkabilmelerinde yardım edebilmek için 50 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç olduğunu vurguladı. Küresel ısınmanın koronavirüs salgınından daha büyük bir tehdit olduğuna vurgu yapan IFRC, Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüsü pandemi ilan ettiği Mart ayından bu yana dünyada 100'den fazla doğal afet meydana geldiğine ve bunlardan 50 milyonu aşkın insanın etkilendiğine dikkat çekti.

  İklim değişikliği daha büyük tehdit
  IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapagain, dünyada 1.3 milyon insanın ölümüne yol açan koronavirüsün çok ciddi bir kriz olduğunu ancak iklim değişikliğinin orta ve uzun vadede insan yaşamına ve yerküreye çok daha güçlü etkilerinin olmasını beklediklerini kaydetti.
  Chapagain, koronavirüse karşı kısa zaman içinde bir ya da birkaç aşının kullanıma sunulmasının beklendiğini belirterek ‘Ancak iklim değişikliğine karşı maalesef hiçbir aşı yok’ uyarısı yaptı.

  Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu