YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2021

2021 normalden kısa sürecek

 • Küresel ısınma yüzünden son 50 yıl içinde dünyanın güneş etrafındaki dönüşü hızlandı. Bu yüzden 2021 normalden daha kısa sürecek.

  Kanada’nın York Üniversitesi’nden astronomi ve fizik profesörü Paul Delaney, CTV Televizyonu’nda katıldığı ‘Your Morning’ programında, dünyanın dönüş hızının arttığını ve bu değişimin yeryüzünde zamanın yavaşlaması anlamına geldiğini belirtti. Bilimsel hesaplamalara göre 2021’de ortalama bir gün, 24 saatlik (86 bin 400 saniye) normal bir güne göre 0.05 milisaniye daha kısa olacak.

  İklim değişikliğinden kaynaklanıyor
  Kısalmanın küresel iklim değişikliğinden kaynaklandığını belirten Prof. Delaney, eriyen buzulların dünya üzerindeki kütlenin konumlanma şeklini değiştirdiğini ve suların dünyanın dönüş eksenine yaklaştıkça onun dönme hızını artırdığını söyledi. Delaney, dünyanın bu durumunu, daha hızlı dönebilmek için kollarını bedenine yaklaştıran bir patenciye benzetti.

  Günlük faaliyetleri etkilemez
  Söz konusu kısalma saniyeden çok daha az olacağından insanların günlük faaliyetlerini etkilemeyeceğine dikkat çeken Paul Delaney, iklim değişikliği nedeniyle buzulların erimesinin zaman içinde küresel zaman dilimini ve günlerin belirlenmesini etkileyebileceği uyarısında bulundu. Delaney, bu durumu önlemek için ‘artık saniye’ uygulamasına geçilebileceğini kaydetti. Ancak bazı uzmanlara göre; bu uygulama ile belirlenen takvim yılının son dakikasına fazladan 1 saniye eklemek, dünyanın dönüş hızındaki değişikliği dikkate almayan otomatik saat uygulamalarının bulunduğu akıllı telefon, bilgisayar ve iletişim sistemlerinde karışıklık yaratabilir.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu