YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2021

2025’e kadar dünya nüfusunun üçte ikisi su sıkıntısı çekecek

 • Orman yangını, çölleşme, kuraklık ve arazi bozulumu her yıl küresel ekonomiye 15 trilyon dolar zarar veriyor.

  Dünyada iklim değişikliği ve küresel sıcaklıktaki yükselişler nedeniyle giderek etkisini artıran orman yangınları, çölleşme, kuraklık ve arazi bozulumu her yıl küresel ekonomiye 15 trilyon dolar zarar veriyor. Çölleşme tehdidinin yol açtığı sorunlar ve buna karşı yürütülen mücadeleye yönelik Birleşmiş Milletler (BM) kararıyla 1994'ten bu yana her yıl 17 Haziran, ‘Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü’ olarak kutlanıyor. BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin (UNCCD) 26'ncı yıl dönümüne denk gelen bu yılki etkinlikler, ‘bozulmuş araziyi sağlıklı araziye dönüştürme’ temasına odaklanacak.

  Her yıl 12 milyon hektar arazi çölleşiyor
  BM verilerinden derlenen habere göre; çölleşme, arazi tahribatı ve kuraklık, orman yangınları, çölleşme ve diğer arazi bozulmaları küresel ekonomiye her yıl yaklaşık 15 trilyon dolara yakın zarar veriyor ve Dünya Bankası'nın 85.8 trilyon dolar olarak hesapladığı dünya ekonomisinin yüzde 10-17 küçülmesine neden oluyor. Küresel kuraklığın daha da derinleşeceği, 2025 yılına kadar dünyada yaklaşık 1.8 milyar insanın ciddi su kıtlığı yaşayacağı ve dünya nüfusunun üçte ikisinin su sıkıntısı çekeceği tahmin ediliyor. Kuraklıklar, yavaş gelişse de diğer afet türlerinden daha fazla ölüme neden oluyor. Küresel kuraklığın, 2045 yılına kadar yaklaşık 135 milyon insanı evlerinden edeceği öngörülüyor. Her yıl 12 milyon hektar ekilebilir arazi, kuraklık ve çölleşme nedeniyle kaybediliyor. Bu durumdan 100'den fazla ülkede 1.5 milyar insan etkileniyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre de, çölleşmenin yayılması durdurulmazsa, 2030 yılına kadar Afrika'nın ekilebilir alanlarının üçte ikisi kaybedilebilir.

  Aşırı kuraklıkla karşı karşıya kalanların sayısı iki katına çıkabilir
  Dünya Ekonomik Forumu’nun internet sitesinde yayımlanan ve 125 yılı kapsayan 27 farklı küresel hidrolojik iklim simülasyonuna dayanan araştırmaya göre; aşırı kuraklıkla karşı karşıya kalan insan sayısı, bu yüzyılın sonuna kadar iki katına çıkabilir. Araştırmacılar, iklim değişikliği ve kuraklığın, dünyanın üçte ikisinde doğal kaynak sularının büyük oranda azalmasına neden olacağını tahmin ediyor. 21’inci yüzyılın sonlarında ise karalar ve aşırı kuraklıkla karşı karşıya kalan insan sayısının yüzde 3 olduğu, 1976-2005 dönemine nazaran iki kattan fazla artarak yüzde 7-8’e çıkacağı öngörülüyor.
  Dünya ekonomisine yıllık zararı 490 milyar dolar

  UNCCD'ye göre, iklim değişikliğinin etkilerinden kaynaklanan aşırı ve değişken hava olayları, özellikle ‘Sahel’ olarak bilinen Sahra Çölü'nün kuzey bölümündeki yarı kurak kesim ve Güney Asya gibi bölgelerde yoksulluğun daha ciddi boyutlara gelmesine yol açıyor. Afrika'nın kuru bölgelerinde ve Karayipler ile Pasifik'teki adalarda kırılgan ekosistemler de nüfus artışı ve iklim değişikliği ile karşı karşıya. Topraktan verim alınamaması ve su kıtlığının neden olduğu açlık ve yoksulluk, zorunlu göç ve çatışmalar için zemin oluşturuyor. Yeni olmasa da çölleşmenin son yıllarda daha da artan bir şekilde, özellikle Afrika’nın ekonomisi ve kalkınması üzerinde etkileri olduğu dile getiriliyor. Afrika’nın güneyinde, önceki yıllarda meydana gelen kuraklık sonucu yaklaşık 40 milyon insan etkilendi. Her yıl sadece çölleşme sonucu oluşan arazi bozulumu, dünya çapında ekonomilere 490 milyar dolar veriyor.

  Kuraklık Güneydoğu Asya’da 325 milyon kişiyi etkiledi
  Güneydoğu Asya, ortalama olarak her beş yılda bir meydana gelen şiddetli kuraklıklarla mücadele ediyor. Uzun süreli 2015 ve 2018 kuraklıkları, yirmi yıl boyunca kaydedilen en şiddetli kuraklıklar oldu ve bölgede aynı anda ekilebilir arazilerin yüzde 70'inden fazlasını ve 325 milyondan fazla insanın hayatını etkiledi. Bölgedeki hiçbir ülke, geçim kaynaklarının ve gıda güvenliğinin kesintiye uğramasının yanı sıra orman yangınları da dahil olmak üzere kuraklığın yıkıcı etkilerinden kurtulamadı. En son veriler, bölge nüfusunun yüzde 15 ile 25'inin tekrarlayan kuraklıklara orta veya yüksek seviyede maruz kaldığını gösteriyor.

  Türkiye 1998'de UNCCD'ye taraf oldu
  Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi, 14-15 Ekim 1994'te imzalandı ve 26 Aralık 1996'da resmen yürürlüğe girdi. Sözleşme ile çölleşmenin küresel ölçekte ne durumda olduğunu ortaya koyma, ülkeleri çölleşme ile mücadele konusunda çalışmaya teşvik etme, çölleşmeden etkilenen ülkelerde sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunmak, ülkeler arasında bu konudaki iş birliğini geliştirme, çalışmaları desteklemek için ulusal ve küresel fonları harekete geçirme amaçlanıyor. Türkiye, toplam 197 ülkenin taraf olduğu UNCCD'ye, 31 Ağustos 1998'de katıldı.

  Kaynak: AA

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu