YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2021

Küresel ısınma insanları küçülttü

 • Alman ve İngiliz bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, küresel ısınma nedeniyle artan sıcaklıkların insanları küçülttüğü ortaya çıktı. Araştırmada artan her 1 derece sıcaklığın vücut kütlesinde yüzde 0.87'lik azalma meydana getirdiği aktarıldı.

  Cambridge ve Tübingen üniversitelerinden araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışmaya göre; iklim değişikliği nedeniyle artan sıcaklıkların insanların küçülmesine neden olabileceği açıklandı. 300’den fazla fosil incelenerek gerçekleştirilen çalışmada, küresel ısınmanın soğuk ortamlarda yaşayan insanların daha büyük, sıcak bölgelerde yaşayanların ise daha küçük olması ile açık bir bağlantısının tespit edildiği aktarıldı. Araştırmacılar, fosillerin incelendiği çalışma ile ilgili bugün de bu eğilimin devam ettiğini bildirirken, örnek olarak günümüzde Hollandalı bir erkeğin 183 santimetre, Hintli bir erkeğin ise 167 santimetre boyunda olduğu belirtildi.

  60 kilogramlık biri bir kilo daha az
  Artan her 1 derece sıcaklığın vücut kütlesinde yüzde 0.87'lik azalma meydana getirdiği aktarılan araştırmada, 2 santigratlık ısınma sonrasında 60 kilogramlık bir kişinin 1 kilogram daha az olacağının altı çizildi. Nature Communications'da yayınlanan çalışmada, beyin boyutunun da zaman içinde değiştiği belirtilirken, fiziken daha büyük olmanın ısı muhafazası için daha iyi olduğu bildirildi.

  Değişikliğin ana sebebi sıcaklık
  Cambridge Üniversitesi'nin zooloji bölümünde projeyi yürüten araştırmacı Profesör Andrea Manica, "Çalışmamız, iklimin özellikle de sıcaklığın, son bir milyon yıldır vücut büyüklüğündeki değişikliklerin ana itici gücü olduğunu gösteriyor" dedi.
  The Telegraph'a konuşan Manica, iklim değişikliği sebebiyle küresel sıcaklıkların arttığını gördükçe bu eğilimin muhtemelen devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu