YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2021

2030’a kadar metan gazı oranı yüzde 30 azalacak

  • BM İklim Değişikliği Zirvesi'nde metan gazı salımının azaltılması ve orman kaybının durdurulması konularında uzlaşma sağlandı.

    Glasgow'daki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesi'nden iki önemli uzlaşı haberi geldi. 80'den fazla ülke, Avrupa Birliği ve ABD'nin inisiyatifi ile metan gazı emisyonlarının azaltılması konusunda uzlaşma sağladı. Buna göre; metan gazı emisyonu 2030 yılına kadar 2020 yılına oranla en az yüzde 30 azaltılacak. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, "Metan en hızlı biçimde azaltabileceğimiz gazlardan biri" dedi. von der Leyen, metanın yüzde 30 oranında azaltılmasının küresel ısınmanın kısa vadede azaltılması ve iklim değişiminin frenlenmesi için en etkili seçenek olduğunu belirtti. En güçlü sera gazlarından biri olan metan, sığırların sindirim süreci sonucunda da ortaya çıkıyor

    Orman kaybının durdurulması için taahhüt

    Glasgow'daki zirvede ayrıca 100'den fazla ülke 2030 yılına kadar orman kaybının durdurulmasını, yok olan araziler konusunda da durumun tersine çevrilmesini taahhüt etti. Bu hedefe yönelik olarak 2025 yılına kadar 12 milyar dolar kamu finansmanı, buna ek olarak 7.2 milyar dolar da özel sektör finansmanı aktarılacak. Uzlaşmaya imza atan ülkeler arasında Brezilya, Çin, Kolombiya, Kongo, Endonezya, Rusya gibi büyük ormanlara sahip ülkeler de yer alıyor. Uzlaşmaya dair açıklamayı yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, katılımcı ülkelerin, dünya genelindeki ormanların yüzde 85'ine sahip olduğunu söyledi. Ormanların insanlığın sağ kalması için vazgeçilmez olduğunu belirten Johnson, insanlığın doğayı fethetme çabasına son verip onun koruyuculuğunu üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Zirvede 190'dan fazla ülkenin temsilcisi Paris'te 2015 yılında imzalanan iklimin korunması sözleşmesinin hayata geçirilmesi için müzakereler yürütüyor. Söz konusu anlaşma, iklim krizinin önüne geçilmesi için küresel ısınmanın sanayi öncesindeki döneme göre iki derece ile sınırlandırılmasını, mümkünse 1.5 derecenin altında tutulmasını hedefliyor. BM ve uzmanlar ise küresel ısınmanın bu yüzyıl içinde 2.7 dereceye ulaşacağı öngörüsünde bulunuyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu