YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2021

Kuzey kutbunda 38 derece sıcaklık ne anlama geliyor?

  • Dünya Meteoroloji Örgütü, Kuzey Kutbu’nda geçen yıl 20 Haziran tarihinde sıcaklığın 38 dereceye kadar yükseldiğini doğruladı.

    Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Verkhoyansk kasabasında, geçen yıl 20 Haziran’da hava sıcaklığı 38 derece olarak kayıtlara geçti. Hava sıcaklığının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 18 derece daha ısındığını tespit edilirken, bu veri aşırı 'hava durumu raporu' arşivine kaydedildi. Dünyanın değişen iklimi hakkında 'Alarm çanları' çaldığı ifadesini kullanılan WMO açıklamasında, “Bu hava sıcaklığı, kutuplardan çok Akdeniz iklimine daha uygun” denildi. DMÖ Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Bu yeni Kuzey Kutbu kaydı, WMO Hava ve İklim Aşırılıkları Arşivi’ne rapor edilen ve değişen iklim hakkında alarm zillerini çalan bir dizi gözlemden biri” dedi.

    Isınma ortalamanın iki katından fazla
    Dünya Meteoroloji Örgütü, dünyanın en hızlı ısınan bölgelerinden biri olan Kuzey Kutbu’nun küresel ortalamanın iki katından daha fazla ısındığını açıkladı. Bölgede artan sıcaklık, yer altında kalan donmuş toprağın (permasfrost) çözülmesine yol açarak saklı kalan karbondioksit ve metan gazı salımına neden oluyor. Uzmanlar, yer altında saklı kalan donmuş toprağın küresel ısınmayı artıracağı konusunda endişeli. Öte yandan yüksek sıcaklıklar, Kuzey Kutbu’ndaki buzulun daha hızlı erimesini sağlayarak deniz seviyesinin yükselmesine sebep oluyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu