YUKARI

Ekosistemler

Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2023

Okyanus tabanı alarm veriyor

  • Deniz tabanından çekilen kum miktarının yıllık 6 milyar tona ulaştığını ve bunun okyanuslardaki yaşama büyük zarar verdiğini açıklandı.

    Dünyada sudan sonra en çok kullanılan malzeme olan kuma, çimento ve cam üretimi için de ihtiyaç duyuluyor. BM (Birleşmiş Milletler) Çevre Programı (UNEP) bazı deniz araçlarının neredeyse birer elektrikli süpürge gibi deniz tabanındaki her şeyi çektiğini vurguluyor. Program, kumların yanı sıra balıkların beslenmesi için büyük öneme sahip mikroorganizmaları da aldığını, bu yüzden bazı bölgelerde ekosistemin tamir olması mümkün olmayabileceğini aktardı. UNEP’in analiz merkezinin başında bulunan Pascal Peduzzi, “Sığ deniz madenciliği ve kum çekiminin çevresel etkileri alarm verici” dedi.

    6 milyar ton denizden alınıyor
    UNEP’e göre dünyada her yıl 50 bin ton kum ve çakıl kullanılıyor, bunun ortalama 6 milyar tonu denizlerden alınıyor. Peduzzi’ye göre bu, her gün 1 milyon çöp kamyonuna denk malzeme çekildiği anlamına geliyor. Deniz ekosisteminin iyileşebilmesi için zamana ihtiyacı olduğunu belirten Peduzzi, deniz tabanını tamamen kazıyan gemiler nedeniyle bazı bölgelerde ekosistemin geri dönüşü olmayan bir şekilde yok edildiğini vurguladı. Kum dünya genelinde bina, yol ve baraj inşaatlarının yanı sıra güneş paneli üretiminde de kullanılıyor. UNEP’e göre denizden en çok kum çekilen bölgeler ise Güney Çin Denizi, ABD’nin doğu yakası ve Kuzey Denizi.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu