YUKARI

Sürdürülebilir Kalkınma

Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2024

Finans sektörünün 2024 yılı yol haritası yayınlandı

 • Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI), 2024 yılı İklim Riski Görünümü Raporu’nu yayınladı.

  Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) tarafından sunulan ve iklim risklerinin değerlendirilmesi için finans kuruluşlarına yönelik araçları içeren ‘İklim Riski Görünümü Raporu 2024’, finans sektörünün karşılaştığı zorlukları ve en iyi uygulamaları detaylandırıyor.

  İklim değişimine uyumlu finans
  2024 İklim Riski Görünümü Raporu, 2023 edisyonunun temelleri üzerine kurularak, finans sektörüne iklim etkilerini daha iyi değerlendirebilmeleri ve iş akışlarında dayanıklılık sağlama yöntemleri sunuyor. Raporda, açık kaynaklı ve ticari sağlayıcılardan oluşan iklim araçları pazarındaki en son eğilimler öne çıkarılıyor ve finans kurumlarının ihtiyaçlarına daha uygun iyileştirmeler öneriliyor. Ayrıca, finans kurumlarının elde ettikleri analiz sonuçlarına göre bilinçli kararlar alabilmeleri için pratik adımlar, iklim risk değerlendirme araçlarını sistemlerine entegre etmelerine yardımcı olacak detaylı yol haritaları ve vaka çalışmaları da raporda yer alıyor. Bu kapsamlı yaklaşım, finans sektörünün iklimle ilişkili riskleri daha etkin bir şekilde yönetmesine olanak tanıyacak stratejik çözümler barındırıyor.

  İklim değerlendirmelerinde karşılaşılan zorluklar
  Raporda finans kuruluşlarının karşı karşıya bulunduğu iklim değerlendirme zorlukları şöyle özetleniyor:
  • İklim değerlendirmelerinin karmaşık doğası nedeniyle sektöre özgü analizler, listelenmemiş varlıkların analizi ve tedarik zinciri değerlendirilmesi gibi konularda zorluklar yaşanmaktadır.
  • İklim araçlarına erişim ve uygun fiyatlılık zorlukları, küresel araç benimsemede dengesizliklere ve kaynak verimliliğinde düşüklüğe neden olmaktadır.
  • İklim modellemesi ve gerçekçi varsayımlar, ekonomide fiziksel ve geçiş risklerinin dinamik etkilerini göz ardı edebilen veya basitleştirebilen sınırlamalar içermektedir.
  • Bölgesel kaynakların kullanılabilirliğindeki dengesizlikler, iklim araçlarının yetersiz kullanımına ve gelişmekte olan pazarlarda iklim risklerinin gözden kaçırılmasına yol açabilir.
  • İklimle ilgili değerlendirmelerde yapay zekâ kullanımıyla ilişkili riskler endişe yaratmaktadır.
  • Çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) risk faktörlerindeki yükseliş ve daha bütünsel bir risk manzarasını ele almak için kapsamlı çevresel risk değerlendirmelerine duyulan ihtiyaç önemli bir konu olarak öne çıkmaktadır.

  Değişime uyumlu araştırmalar önem taşıyor
  UNEP FI rapora yönelik açıklamasında iklim değişiklikleri devam ettikçe, bu fenomenlere yönelik araştırmaların da çevik ve ileriye dönük olması gerektiğine vurgu yapıyor. İklim risk değerlendirme araçları sürekli olarak iklim bilimi, doğal faktörler ve politika unsurlarının dinamiklerini yansıtacak şekilde geliştirilmesi önem taşıyor. Tüm bu çalışmalar ileriye dönük olarak, finans kurumlarının sürdürülebilirlik yolculuklarını daha etkili bir şekilde yönlendirmelerine ve dayanıklı, düşük karbonlu bir geleceğe geçiş yapmalarına olanak tanıyacak yenilikleri de içeriyor.

  İklim Riski Görünümü Raporu 2024’e bu linkten ulaşabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu