YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2007

Gıda Renklendiricilerde Kanser Riski

 • Gıda Güvenliği e-posta grubunda Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı "Kanser Raporu"na dikkat çekilerek, bakanlığın hazır gıdaların insan sağlığının bozulmasında risk faktörü olduğu yönünde uyardığı belirtildi.

  Gruba duyurulan haberde besinlerin raf ömrünün uzatılmasının, lezzet ve görünümlerinin değiştirilmesi için kullanılan maddelerle birlikte, besinlerin aşırı saflaştırılmasının posa ve antioksidantların kaybına neden olarak kanser riskini artırdığına dikkat çekiliyor.

  Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı "Kanser Raporu"na göre, kanserin beslenme ile ilgisi yüzde 10-70 arasında bulunuyor. Besinlerde üreyen küf ve toksinler, besinlerdeki nitrat ve nitritler doğal kanserojenler olarak insan sağlığını tehdit ediyor. Raporda, "Örneğin buğdayın kepeği ve özü alınarak beyaz un haline getirildiğinde, kanserden koruyucu maddelerin yüzde 90’ı kaybolur. Tüketilen buğdayda posa azaldığından, kolorektal kanser riski artar. Taze sebze ve meyveler toplandıktan sonra işleme koşullarına bağlı olarak vitamin değerlerinde azalmalar olur" bilgisine yer verildi.

  Rapora göre, besin maddelerinin uzun süre bozulmadan saklanabilmesi, raf ömrünün uzatılması, lezzet ve görünümlerinin değiştirilmesi amacıyla kullanılan bazı bileşikler ve renk vericiler kanser riskini artırıyor. Yapay tatlandırıcıların önerilen miktarın üzerinde tüketilmeleri halinde idrar yolu kanserlerine neden oluyor.

  Bilgi için:
  www.usb-tr.com
  info@usb-tr.com
  Tel:(212) 259 57 14

  Kaynak: www.bugday.org

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu