YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2007

Türkiye'nin İlk Ekolojik Halk Pazarı

 • BUĞDAY Derneği’nin Türkiye’nin ilk ve tek organik bebek maması üreticisi MİLUPA Organik ile ilk ve tek organik sütü PINAR Organik Süt ana sponsorluğunda ve Şişli Belediyesi’nin ortaklığında kurduğu Türkiye’nin ilk % 100 Ekolojik Halk Pazarı, 17 Haziran 2006 Cumartesi günü Şişli Feriköy’de açıldı.

  Cumartesi günleri kurulacak olan pazar doğa ve insan sağlığına zarar vermeyen doğal yöntemlerle yetiştirilen taze ekolojik sebze, meyveyi ve diğer ekolojik ürünleri her hafta tüketiciyle buluşturuyor. Toplumda yerleşmiş olan “ekolojik (organik) ürün lüks üründür” anlayışını değiştirecek olan Ekolojik Halk Pazarı’nda Mudurnu’dan Karaburun’a, Milas’tan Samandağı’na, Gökçeada’dan Eğirdir’e, Kocaeli’den Adana’ya kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen ürünler satışa sunuluyor.

  Halk pazarında ekolojik sertifikalı domates, salatalık, patlıcan, biber, brokoli, enginar, bezelye, Valencia portakal, limon, kayısı, çilek, kiraz, erik, ahududu, böğürtlen, sarımsak, marul, ıspanak, maydanoz, dereotu, taze soğan, kekik ve rokanın yanı sıra yine ekolojik sertifikalı yumurta, bal, zeytinyağı, pirinç, bulgur, kuru fasulye, nohut, bulgur satılıyor. Pazarda yer alacak ürünler arasında ayrıca ekolojik sertifikalı çay, meyve suyu, kuru yemiş, kabak çekirdeği, PINAR organik süt ve MİLUPA organik bebek maması ile ekolojik kozmetik ürünler de bulunuyor.

  Bu pazarda çocuklara da yer var
  Şişli Feriköy’deki Ekolojik Halk Pazarı’na gelenler ekolojik ürün alış verişi yaparken çocukları da doğal ahşap malzemeden yapılmış oyuncaklarla oynama olanağı bulacaklar. Pazarın içinde kurulacak olan çocuk köşesi farklı oyun seçenekleriyle sadece çocukların değil, büyüklerin de ilgisini çekiyor.

  Pazarda ayrıca organik mama üreticisi Milupa, Organik Kavanoz Mamaları ile bebekleri yeni tatlarla tanıştıracak; Pınar Organik Süt de miniklere tadım yaptıracak.

  Ekolojik yaşamla ilgili çeşitli yayınların da bulunduğu halk pazarı aynı zamanda sağlıklı beslenmeden alternatif teknolojilere kadar ekolojik yaşamla ilgili farklı konularda söyleşilerin yer aldığı bir buluşma noktası da olmaya aday.

  Feriköy, %100 Ekolojik Halk Pazarı, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kurulacak ekolojik pazaryerleri için bir model olacak.

  Bilgi için: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
  Tel: 0212 252 52 55
  www.bugday.org
  www.epazaryeri.org

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu