YUKARI

Çevre Koruma

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 29 Mart 2014

Kağıt havlu nasıl kullanılır?

 • Joe Smith'in kağıt havlu kullanımı konusundaki basit önerisi, pek çok ağacı kurtarabilir.

  Yiyecek ambalajları, defterler, not kağıtları, raporlar, kitaplar… Kağıt, koca bir günün içinde, pek çok farklı formla karşımıza çıkıyor. Olumlu yönden bakarsak, hayatımızı kolaylaştırmak için kağıt kullanıyoruz. Madalyonun diğer tarafını çevirirsek, sürekli kağıt tüketiyor ve böylece kağıdın yeniden üretilmesi için gereken enerji ve suyun israf edilmesine, ağaçların kesilmesine, üretim esnasında ortaya çıkan atıklarla çevrenin kirlenmesine neden oluyoruz.

  Joe Smith, kağıt tüketimi konusunda küçük bir adımla büyük fark yaratabileceğimiz bir sırrı bizimle paylaşıyor: Önce salla, sonra katla.

  Günlük hayatta en büyük kağıt tüketim kalemlerimizden birini, kağıt havlular oluşturuyor. Smith için “kağıt havluyu doğru kullanma evangelisti” diyebiliriz. Kendisi bu konudaki aşırı tüketimin önüne nasıl geçileceği konusunda düşünmüş, farklı kağıt havlu çeşitlerini, farklı el kurulama alışkanlıklarını incelemiş ve iki basit adımla çözümü bulmuş:

  1. Yıkadıktan sonra, ellerimizi hemen kurulamak yerine bir süre lavabonun içine doğru sallayalım ve fazla suyu akıtalım.
  2. Havlunun farklı yüzeylerini daha iyi kullanabilmek için kağıt havluyu katlayarak kullanalım.

  Smith’in yöntemini 5 dakikadan az süren bu videoda birlikte izleyip hızla uygulamaya geçirebiliriz. Ne de olsa işin ucunda daha az kağıt tüketimi ve daha yeşil bir çevre var.


Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu