YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2014

Pet şişelerle minik bahçenizi yaratın

  • Pet şişelerinizi yeniden değerlendirip evinize yeşillik katmak ister misiniz?

    Çevreciyiz’de sadece dünyada enerji üretimini değiştirecek büyük yenilikleri değil, günlük hayatımıza kolayca dahil edebileceğimiz çözümleri de incelemeye çalışıyoruz. Bu minik çözümler bazen evimize yeşili ve sağlığı getiriyor bazen de çöpe atmayı düşündüğümüz bir eşyayı yeniden değerlendirmemizin yolunu açıyor.

    Petomato, işte bu iki özelliği bir araya getiriyor. İçine tohum yerleştirilen bu şişe kapaklarını atmayı düşündüğünüz pet şişelerin üzerine yerleştiriyoruz. Biraz su, biraz güneş, belki birkaç sevgi sözcüğü ve tabii ki biraz zamanın ardından… Karşınızca çeri domatesler, fesleğenler, biberler… Lezzetli bir salata için ihtiyacınız olan ne varsa, Petomato’yla mutfağınızda.

    Tıpkı daha önce incelediğimiz Sprout kalemler gibi, Petomato da bitki tohumlarını şişe kapaklarına saklamış. Paketten sadece tohumlar değil toprak ve gübre de çıkıyor. Paketteki kullanım kılavuzuna göre 10 günlük çimlenme aşamasının ardından gübre eklemek, arada suyu değiştirmek gerekiyor. Hasat süresi ise domatesler için yaklaşık 3-4 ay. 

    Tabii ki tarlada mis gibi üretilmiş lezzetli, sulu Çanakkale domatesinin yerini tutmaz ama eğer bahçeniz hatta UrbMat kullanacak minik bir balkonunuz bile yoksa, pet şişede domates yetiştirmek fena bir fikir olmayabilir. Mutfağınızın cam kenarında önce yeşillenen sonra kızaran minik domateslerin gelişimini izlemek, sabırla beklemek ve zamanı gelince ellerinizle koparıp salatanıza eklemek isterseniz, siz de Petomato hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu