YUKARI

Çevre Koruma

Eklenme Tarihi: 03 Haziran 2014

10 Adımda Enerji Tasarrufu: Bilgisayar

 • Neredeyse bütün günümüz bilgisayar karşısında geçiyor. Tabii ki bu da ciddi bir elektrik tüketimi anlamına geliyor. Bilgisayar kullanırken enerjiden tasarruf edebilmemiz için Lenovo’nun bize birkaç önerisi var.

  1.     Monitörünüzün parlaklığını ayarlayın
  Monitörünüz ne kadar parlaksa, o kadar çok enerji kullanır. Monitörünüzün parlaklığını, gözleriniz ışığa karşı daha duyarlı olacağından karanlık bir odadayken azaltabilirsiniz. Daha loş bir görüntü, göz yorgunluğunun azalmasını da sağlayacaktır.
   
  2.     Ekran koruyucunuzu kapatın
  Ekran koruyucular, enerji tasarrufu sağlamaz. Aslında, grafik açısından zengin ekran koruyucular, bilgisayarın iki kat daha fazla enerji harcamasına neden olabilir ve bilgisayarın uyku moduna geçmesini engelleyebilir. EPA’ya (Çevre Koruma Ajansı) göre, ekran koruyucusunu kapatarak enerji maliyetlerinde yılda 25-75 Dolar tasarruf yapabilirsiniz.
    
  3.     LCD Monitör kullanın
  LCD monitörler, açık moddayken geleneksel CRT monitörlerine göre ortalama yüzde 50-70 daha az enerji kullanır. Günde sekiz saat çalışırsa, eşit boyutta bir CRT yerine LCD seçildiğinde tasarruf edilen enerji, yılda 100 kilowatt’tan fazla olabilir.
   
  4.     Enerji tasarrufu moduna geçin
  Monitörünüzü, bilgisayarınız 20 dakika boyunca çalışmazsa ve sabit diskinizi, bilgisayarınız 30 dakika boyunca çalışmazsa, enerji tasarrufu moduna geçecek şekilde ayarlayın. Bu ayarları değiştirerek, bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızın çektiği elektriğin azaltılmasını sağlayabilirsiniz.
   
  5.     Bilgisayarı Kapatın 
  İki saatten daha uzun bir süre bilgisayarınızı kullanmayacaksanız, bilgisayarınızı kapatın. Kapatmazsanız bilgisayarınız ortalama 100 watt tüketir. Alternatif olarak, bilgisayarınızı bekleme moduna geçirebilirsiniz. Genel kanının aksine, bilgisayarın uygun şekilde kullanımı açısından, gün içinde bilgisayarı kapatıp yeniden açmak doğru bir harekettir.  
   
  6.     Bilgisayarın fişini çekin
  Genelde, evde kullanılan elektronik aletlere elektrik sağlamak için kullanılan elektriğin yüzde 40’ı, ürünler kapalıyken harcanan elektrikten kaynaklanıyor. Bu rakam, evde harcanan toplam elektriğin yüzde 10’unu oluşturuyor. Elektrikli aletlerin fişini çekerek, elektrik faturanızı azaltabilir ve çevreyi koruyabilirsiniz. Kolay bir seçenek olarak, birden çok elektronik aleti çoklu prize bağlayıp sadece çoklu prizin fişini çekebilirsiniz.
   
  7.     Şarj aletlerini kapatın
  Şarj olduktan sonra dizüstü bilgisayarınızın, tablet bilgisayarınızın veya cep telefonlarınızın şarj aletlerini kapatın. Kapatmazsanız, hemen hemen şarj sırasında tükettikleri kadar çok enerji tüketmeye devam ederler ve bu esnada her yıl yaklaşık 35-70 kg karbondioksit üretirler.
   
  8.     Bilgisayarınızdaki kullanılmayan programları kapatın
  Arka planda çalışan programlar daha fazla enerji harcayacağından, boşta duran yükten kurtulursunuz.  
   
  9.     Eski bilgisayarları ve çevrebirim aygıtları geri dönüştürün
  Geri dönüşümle tehlikeli metaller çıkarılır ve plastik parçalar kaldırılır; böylece, bunlar yeni ürünler yapmak için yeniden kullanılabilir. 
   
  10. Doğa dostu ürünler alın
  Bilgisayar satın alırken enerjiyi verimli kullanan aksamları belirten ENERGY STAR® etiketini arayın. ENERGY STAR® etiketi bulunan bilgisayarlar, 15 watt veya altında enerji kullanan uyku moduna geçiş yapar. Bu da, enerji yönetimi özellikleri olmayan bir bilgisayara göre yaklaşık yüzde 70 daha az elektrik demektir.

  Not: Bilgiler Lenovo’dan alınmıştır.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu