YUKARI

Çevre Koruma

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2014

Daha az tüket, daha çok dönüştür

  • Sürdürülebilirliğin 3 R’sine vurgu yapan “Satın Aldığınız Her Şey Çöp” projesi, tüketimi eleştirirken yeniden kullanım ve geri dönüşümü öne çıkarıyor.

    Plastik. Neredeyse bütün günlük eşyalarımızın içinde. Ucuz ve kullanışlı olduğu için çok üretiliyor, çok kullanılıyor ve ne yazık ki kolayca atılıyor. Bununla beraber plastik ürünleri bir kenara atarak onlara veda etmek mümkün değil. Plastik çok dayanıklı, doğada kendi kendine yok olması uzun yıllar sürüyor. Durum böyle olunca da atıp kurtulduğumuzu sandığımız plastik eşyalar olur olmadık yerlerde karşımıza çıkıyor. 

    Charles Duffy, William Gubbins, ve Billy Turvey’nin geliştirdikleri  “Satın Aldığınız Her Şey Çöp” projesi, sürekli bir şeyler tüketmemiz fakat tüketim sonucunda ortaya çıkan atıkların yeniden değerlendirilmesine pek de önem vermediğimiz konusuna vurgu yapıyor. Tüketimle atık arasındaki ilişkiyi net şekilde ifade etmek isteyen üçlü, deniz kıyısında rastladıkları plastik atıkları kullanarak bir spor ayakkabı yapıyor. Proje, özellikle modaya uymak için gereksiz yere yapılan alışverişlere, fazladan alınan yeni bir ayakkabıya veya giysiye eleştiri getiriyor. Çünkü gereksiz yere yapılan bu alışveriş sadece bütçeyi olumsuz etkilemiyor. İhtiyaç duymadığımız halde alınan her ürünün üretimi ve nakliyesi için harcanan enerjiyi ve eskimeden gözden çıkardığımız ürünlerin ortaya çıkardığı atık sorununu da düşünmek gerekiyor.

    Projenin kısa bir özetini içeren videoyu izlerken insan hem doğayı kirleten plastik atıkları hem de bir çift ayakkabı üretmek için gereken emeği fark ediyor. Gözünüze eskisi kadar hoş görünmeyen bir eşyadan kurtulmadan önce bir kere daha düşünmek isterseniz, mutlaka siz de izleyin.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu