YUKARI

Enerji

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2014

Sürdürülebilir tasarımla, spor sahasından güneş enerjisine!

 • Hollanda’daki Cablean spor sahasının esnek tasarım anlayışıyla, zemindeki çimler kolayca güneş enerjisi panellerine dönüşüyor.

  Kullandığımız pek çok mekanın farklı işlevleri var. Bir spor sahasına gittiğimizde koşmayı veya futbol oynamayı düşünebiliriz. Peki üzerinde spor yaptığınız zeminin aynı zamanda güneş paneli olabileceğini düşünmeye ne dersiniz? 

  Hollanda’da Cablean Enerji’nin geliştirdiği spor sahasının çim zemini, kullanılmadığı zamanlarda güneş paneline dönüşecek şekilde hazırlanmış. Videoda da izleyebileceğiniz gibi zemin hareket edebilir üçgen prizmalardan oluşuyor. Prizmanın bir yüzeyine çim döşenirken, ikinci yüzey güneş enerjisi paneli olarak tasarlanıyor. Reklamverenler de unutulmadığı için üçüncü yüzey billboard olarak kullanılıyor. İhtiyaca göre prizma döndürülüyor ve istenilen yüzeye geçiliyor. Güneş panellerinden elde edilen enerji ve billboard’lardan gelen reklam gelirleriyle, sistemin maliyetinin karşılanması için de bir adım atılmış oluyor.

   

  Cablean Enerji’nin geliştirdiği bu çözüm sadece yatay zeminlerde kullanılmıyor. Duvar gibi dikey yüzeylerde de hareketli panellerden enerji elde etmek mümkün. Cablean’ın paylaştığı rakamlara göre, güneş enerjisi panelleri ortalama olarak günün dörtte birinde yüzeyde kalıyor ve m2 başına yılda 100 kw saat enerji üretiyor. 

  Şöyle bir düşününce, temiz enerjiyle akıllı şehir dönüşümü için yüzeylere biraz hareket katmak hiç de fena bir fikir değil gibi geliyor...