YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Temmuz 2007

Çölleşme günümüzün en büyük çevre sorunu

 • Bu bulgu Birleşmiş Milletler raporunda da yer alıyor. Rapora göre, hükümetler acil önlem almazsa toplu göçler meydana gelecek ve 10 yıl içerisinde 50 milyon insan yerlerinden edilecek.    

  04 Temmuz 2007 Çarşamba - NTV

  Bu bulgu Birleşmiş Milletler raporunda da yer alıyor. Rapora göre, hükümetler acil önlem almazsa toplu göçler meydana gelecek ve 10 yıl içerisinde 50 milyon insan yerlerinden edilecek.
   
  10 yıl içinde 50 milyon insan göç edebilir

  Birleşmiş Milletler üniversitesi tarafından 25 ülkeden 200 uzmanın katılımıyla hazırlanan rapora göre çölleşme günümüzün en büyük çevre sorunu. 

  Rapora göre yaklaşık 2 milyar insan çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya ve eğer hükümetler bu konuda önlem almazsa 10 yıl içersinde 50 milyon insan yaşadıkları yerleri terketmek zorunda kalabilir.

  Raporda hükümetlerin çorak toprakları kullanma biçimlerinde reform yapmaları, sulama yöntemlerini gözden geçirmeleri ve sürdürülebilir bir tarım politikası takip etmeleri isteniyor. Yetersiz kaynağın problemi büyüttüğü belirtilen raporda, bu konudaki bağışların % 29 azaldığı da vurgulanıyor.

  KENTLERİN HIZLI BÜYÜMESİ BÜYÜK SORUN
  Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun hazırladığı bir diğer rapor da, kentlerin hızlı büyümesine dikkat çekiliyor ve özellikle Afrika ile Asya’da kentlerin hızla büyümeye devam etmesinin dünyayı bir felaketle tehdit ettiği uyarısında bulunuluyor. Raporda, siyasetçilerin kentleşme sorununu nasıl çözecekleri konusunda sahip oldukları yaklaşımları radikal bir şekilde gözden geçirmeleri gerektiğine işaret ediliyor. Rapora göre, önümüzdeki yıl dünya nüfusunun yarısı, yani yaklaşık 3 milyar 300 milyon kişi kentlerde yaşıyor olacak.

  Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, kaçınılmaz olan kentleşmeyi önlemeye çalışmak yerine, ülke yönetimlerinin daha iyi kent planlaması politikaları üzerinde durmaları gerektiğini vurguluyor. Rapor aksi takdirde devasa gecekondu bölgelerinin ortaya çıkacağı, kentlerdeki çevre sorunlarının büyüyeceği ve gençler arasında radikal eğilimlerin güçleneceği uyarısında bulunuyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/412511.asp    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu