YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2012

Kuş türlerinin azalması sağlığı olumsuz etkiliyor

 • 27 Ekim 2012 Cumhuriyet
  Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güven Eken, kuş türlerinin azalmasının doğanın yanı sıra insanlara da olumsuz etkide bulunduğunu belirtti.

  Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güven Eken, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünyada kuşların en hızlı yok olduğu ülkelerden birisi olduğunu, bunun başında doğadaki su rejimine yapılan müdahalenin geldiğini söyledi. Türkiye'deki pek çok kuş türünün Avrupa ülkelerine göre büyük oranda yok olduğunu belirten Eken, ''Türkiye bir bakıma kuşsuzlaşıyor diyebiliriz. Bir süre sonra belkide uçan hiçbir kuş görünmeyecek. O hale gelme noktasında ilerliyoruz. Kuşlar bütün dünyada azalıyor'' dedi.

  Eken, Türkiye'de 300'ün üzerinde kuş türü bulunduğunu, kuş türlerinin dünyada sağlıklı yaşamın göstergesi olduğunu ifade ederek, ''Kuşlarının tümünün azaldığını biliyoruz. Kuş türleri dünyada sağlıklı yaşamın göstergesi olarak görülüyor. Topraklarınız ne kadar zengin olursa olsun eğer gökyüzünde kuşlar yoksa dünyanın en fakir ülkesi olmaya mahkumsunuz. Böyle bir şey kuşsuzluk'' diye konuştu.

  Türkiye'de kuşların korunması için alanlar bulunduğunu dile getiren Eken, şunları kaydetti: ''Bir tanesi Seyfe Gölü, göl yerinde yok. Bir tanesi Sultan sazlığı yeniden oluşturulmaya başlandı. Tuz Gölü dünyanın en önemli sulak alanlarından bir tanesi ama korkunç tehlike altında. Hızla yer altı kaynakları çekiliyor. Kuşların yok olması bilimsel, akademik ve teknik bir şey olarak gözüküyor. Öyle bir noktaya geldik ki turna bile yok oluyor. Turnanın Türkiye'de yalnızca 11 çift kaldığından bahsediliyor. Turna ki, bütün türkülerin özündedir. Turna bu ülkede yaşayan, yaşamış, bizden önce yaşamış ve bizden sonra yaşayacak insanlar için çok önemli bir değerdir. Türkülerini söylüyoruz, fakat kedisi yok oluyor. Kendisinin yok olmaması için hiçbir şey yapılmıyor.''

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu