YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 06 Şubat 2013

Balıkçı ağlarından halı üretecekler

 • 4 Şubat 2013 Ntvmsnbc
  Balıkçı ağları yüzyıllar boyunca bozulmadan kalabiliyor. Bu da denizlerde büyük bir kirlenmeye neden oluyor. Bu soruna bir çözüm bulundu... Atık ağlardan halı üretilecek...

  Yüzyıllar boyunca bozulmadan kalma özelliğine sahip olan atık balık ağları ne yazık ki plajlarda, denizlerde, çevreye ve sualtı hayatına ciddi hasarlar veriyor. Ancak bu balık ağlarındaki naylonun büyük bir kısmı, halı ipliği yapımında kullanılan materyalin aynısı. Atık ağlardan halı yapabilmek için global karo halı imalatçısı Interface ile Londra Zooloji Derneği işbirliği yaptı.

  Net-Works™ adı verilen bu çalışmayla, dünyanın en yoksul kıyı toplumlarının bazılarında atık balık ağları nedeniyle gittikçe büyümekte olan çevresel problemi ortadan kaldırmak  ana hedef...

  Networks projesinde; yerel halkla ve NGO’larla işbirliği kapsamında balık ağlarının toplanmasında kullanılacak altyapı kuruldu ve sadece bir ayda bir ton (1000 kg) balık ağı topladı. Bu sayede tehdit altındaki bir mercan kayalığı olan, Filipinler’in Danajon Sahili’ndeki plajlar da büyük ölçüde temizlendi. Bu sene toplanacak ağlarla imal edilecek olan ticari karo halıların geliştirilmesi amacıyla, operasyonların boyutu da her geçen gün büyüyor.

  Toplama sistemleri, yöredeki en az 15 köye yerleştirilecek ve 280’den fazla yoksul haneyi kapsayacak (bir hanenin ortalama 5 kişiden oluştuğu düşünüldüğünde 1400 kişiye tekabül ediyor). Hedef, Nisan ayının sonuna kadar 20 ton atık ağ toplanması – bu kayda değer miktar sayesinde, toplumlar için doğrudan maddi kaynak yaratılmış ve bölgedeki ailelerin genel olarak aylık €120’nun altında bir gelirle geçindiği düşünüldüğünde pozitif bir etki bırakılmış olunacak.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu