YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2007

5 Milyon İnsan 'Su'dan Sebeplerle Ölüyor

 • Dünyadaki ve Türkiye'deki su kaynaklarının bilinçsiz tüketimi ve kirletilmesiyle ilgili kampanyalara imza atan WWF Türkiye, en büyük hayat kaynağımızın yaşadığı tehlikeyi, 'Suyun Yeryüzündeki Serüveni' adıyla kitaplaştırdı.    

  23.10.2007 Zaman

  Çalışmaya göre, büyük kentlerin kanalizasyonu haline gelen okyanuslara her yıl 20 bin ton atık boşaltılırken, kirlettiğimiz su miktarı 12 bin kilometreküpe yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, okyanus kıyılarında yoksul ülkelerde yaşayan yaklaşık 30 milyon kişi hastalık taşıyan deniz canlılarını tüketerek zehirleniyor. Ayrıca, her yıl kirli sular yüzünden 5 milyon kişi hayatını kaybediyor.

  Yeryüzündeki kirletilmiş su miktarının 12 bin kilometreküp olduğuna dikkat çekilen kitapta, bunun dünyanın en büyük 10 nehrindeki tatlı su miktarından daha fazla olduğu belirtiliyor. Suyun bugünkü gibi kirlenmeye devam ettiği sürece, 2050'ye kadar dünya çapında 18 bin kilometreküplük tatlı suyun kaybedileceğine de dikkat çekiliyor. 1970'li yıllardan bu tarafa tatlı su kaynaklarındaki biyolojik çeşitliliğin yarıdan fazlasının kaybedildiği ifade edilen eserde, dünyanın büyük nehirlerindeki balık stoklarının da kirlilik nedeniyle yüzde 90 azaldığına işaret ediliyor. Ayrıca kitapta 21. yüzyılın ortalarına doğru 60 ayrı ülkede 7 milyar insanın su sıkıntısı çekebileceği de belirtiliyor.
   
  http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=604456    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu