YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2007

Rüzgarda Yatırım Başvurusu 156 Milyar Doları Buldu

 • Yatırımcıların rüzgârdan elektrik üretmek için Enerji Üst Kurulu'na yaptığı başvurular rekor kırdı.     

  03.11.2007 Zaman

  Yatırımcıların rüzgârdan elektrik üretmek için Enerji Üst Kurulu'na yaptığı başvurular rekor kırdı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)'ndan alınan bilgiye göre önceki gün kabul edilen lisans başvurularının toplam kurulu gücü 78 bin megavat (MW)'a ulaştı. 
   
  Bu rakam, Türkiye'nin 40 bin MW olan kurulu gücünün iki katına denk gelirken Kurul Başkanı Yusuf Günay, başvuruların 156 milyar dolarlık yatırım anlamı taşıdığını söyledi. Kurul, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ)'ye sorarak lisans başvurularını karara bağlayacak.

  180 MW kurulu rüzgâr gücü olan Türkiye'de beklentilerin çok üzerinde lisans başvurusu olmasını 'sevindirici bir gelişme' şeklinde yorumlayan Günay, şunları kaydetti: "Türk özel sektörü, enerjiye yatırım yapmaya çok isteklidir. Başvurular, 'bu iş özel sektör ile olmaz' diyenlere ders olsun. Diğer doğalgaz, kömür ve hidrolik yatırım başvurularını da dikkate aldığımızda özel sektör arz güvenliğini sağlayacak, kaynak çeşitlendirmesini yapacak ve boşa esen yerli kaynaklarını devreye alacak durumdadır." Başvurusu yapılan kurulu gücün hepsinin yatırıma dönüşmeyeceğini vurgulayan Günay, "Bu kadar başvuru yatırıma dönüşmez. Fakat, bu şirketlerin önemli bir kısmı rüzgâr ölçümlerini yapmış, kredisini temin etmiş hatta türbin siparişi verip direkleri ne zaman dikeceğinin planlamasını da yapmış şirketler. Aralarında sadece karada değil denizde de rüzgârdan elektrik üretmek için tüm çalışmalarını yapanlar var. Üstelik 780 milyon YTL'lik teminat mektubu verdiler. 'Bu yatırımcılar gayri ciddi, bu işi yapmayacak' demek kadar abesle iştigal bir iş olamaz. Artık bu rüzgârın önünde kimse duramaz." şeklinde konuştu.

  http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=608734    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu