YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2007

Mavi Yüzgeçli Orkinosların Soyu Tükeniyor

 • Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Balıkçılık Programı Başkanı İspanyol Dr. Sergi Tudela, mavi yüzgeçli Akdeniz orkinoslarının soyunun tükenmek üzere olduğunu söyledi.
      

  09.11.2007 CNN Türk

  Uluslararası Atlantik Orkinosları Koruma Komisyonu'un (ICCAT) 20'inci olağan toplantısı Antalya'da başladı.
   
  Toplantıya katılan WWF Balıkçılık Programı Başkanı Dr. Sergi Tudela ile Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Deniz ve Kıyı Program Müdürü Ahmet Birsel birlikte düzenledikleri basın toplantısında mavi yüzgeçli orkinosların 3 yıl boyunca avlanmasının yasaklanmasını istediler.
   
  Dr. Sergi Tudela, dünyadaki mavi yüzgeçli orkinos balıkçılığının en büyük bölümünün Akdeniz ve Doğu Atlantik'te yapıldığına işaret ederek, geçen yıl yapılan ICCAT toplantısında, balık avının, sürdürülebilir seviyeden üç kat fazla olduğuna dikkat çekmişti.
   
  Tudela, ICCAT'ın bir yıl içinde avlanacak orkinos kotasını 29 bin ton belirlemesine rağmen bir yılda avlanan orkinos miktarının 50 bin tonu aştığını belirterek, "Bu miktarın 18 bin tonluk kısmı, kota dışı ve yasal olmayan avlanmalardır. ICCAT bilim adamları hazırladığı raporda orkinos soyunun tükenmemesi için en fazla yıllık 15 bin ton orkinos avlanması gerekir" dedi.
   
  ABD ve Kanada'dan destek
   
  ICCAT'ın Antalya'daki toplantısında mavi yüzgeçli Akdeniz orkinosları ile ilgili herhangi bir toplantının yapılmamasının üzücü olduğuna da değinen Tudela, "Ama biz WWF olarak bu toplantıda mavi yüzgeçli Akdeniz orkinosların avlanması ile ilgili görüşmelerin yapılmasını arzu ediyoruz. Bu toplantıda mavi yüzgeçli orkinosların 3 yıl boyunca avlanmasının yasaklansın istiyoruz. Bu görüşümüzü ABD, Kanada gibi ülkeler de destekliyor" diye konuştu.
   
  Sergi Tudela, bir yıl içinde avlanan orkinosların değerinin 250 milyon euroyu  bulduğunu, ama asıl parayı orkinosları işleyerek satan Japonya'nın kazandığını kaydetti.

  WWF Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye Deniz ve Kıyı Program Müdürü Ahmet Birsel ise bir orkinosun 3 yıldan sonra yumurtasını bırakarak üreyebildiğini, orkinosların büyüdükçe daha fazla yumurtaladığını, 7-8 yaşındaki bir orkinosun 2-3 metre boyunda, 200 kilo ağırlığında olabileceğini ifade etti.

  http://www.cnnturk.com/YASAM/DIGER/haber_detay.asp?PID=223&haberID=403812    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu