YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2007

Uzmanlar Hükümetler İçin Çalıştı: İklim Kılavuzu Hazır

 • Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin dördüncü raporundan bir de kılavuz çıktı. Amaç, politikacıların Bali'deki zirveye hazırlıklı gelmesi...
      

  18.11.2007 Radikal

  AP - VALENCİA - Nobel Barış ödüllü Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) dördüncü raporunu dün yayımladı. Günlerdir beklenen raporda Dünya'nın gittikçe artan hızda ısındığı, küresel ısınmanın insanların büyük acılar çekmesine ve bazı hayvan türlerinin yok olmasına yol açabileceği söyleniyor.

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun raporun yayımlanması üzerine, "İklim değişikliğinin muhtemel sonuçları o kadar korkutucu ki, ancak acil küresel önlemlerle sonuç alabiliriz" dedi. Panele üye olan bilim insanlarının altı senelik araştırmalarıyla, binlerce sayfalık bilimsel veriyi özetleyen 'sentez raporu'nun hazırlanması altı gün sürerken, bu sene yeni bir uygulamayla politikacılar ve hükümetler için raporu özetleyen bir kılavuz da hazırlandı.

  Fakir ve yaşlılar ilk sırada
  Kılavuz ve raporda, iklim değişikliğinin kanıtları, insanların ürettiği sera gazlarının küresel iklime etkisi ve alınacak önlemlere bağlı olarak değişen iklim senaryoları anlatılıyor.

  Raporun önsözünde, iklim değişikliğinin varlığından artık şüphe duyulamayacağı belirtilirken, küresel ısınmadan en çok fakir ve yaşlıların etkileneceği, açlık ve hastalık salgınlarının yayılacağı, kuraklık ve sellerin dünyanın en fakir bölgelerinde sıklaşacağı, hayvan ve bitki türlerinin de olumsuz etkileneceği söyleniyor.

  Kılavuzun Kyoto Protokolü'nün devamı niteliğinde bir anlaşmanın gelecek ay tartışılacağı Bali zirvesine katılacak hükümet yetkililerini bilgilendirmesi amaçlanıyor. Çevre grupları raporun kendinden emin, güçlü kelimeler kullanılarak yazılmış olmasını vurgularken, Bali'deki zirve öncesinde tüm yetkililerin raporu inceleyerek bilgilenmeleri gerektiğini söylüyor.

  Greenpeace yetkilileri, "Bali dönüşünde yetkililerin ellerindeki raporların her sayfası kıvrılmış, satırların altı çizilmiş, boşluklara not alınmış olmalı" diyor. Dünya Doğal Hayatı Koruma Derneği yetkilileriyse 'bazı hükümetlerden gelen yoğun baskılara rağmen' cesur bir rapor yayımladıkları için panel üyelerini tebrik ediyor.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=239131    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu