YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2008

Yapılaşma Eko Sisteme Zarar Verir

 • Muğla'nın Milas ilçesindeki Tuzla Sulak Alanı'nın çevresinde yapılaşmanın, bölgedeki eko sisteme zarar vereceğini ifade edildi.    

  09.01.2008 Birgün

  Bodrumlu Gönüllüler Derneği 'Üyesi Cüneyt Karaloğlu, Muğla'nın Milas ilçesindeki Tuzla Sulak Alanı'nın çevresinde yapılaşmanın, bölgedeki eko sisteme zarar vereceğini öne sürdü. Tuzla Sulak Alanı'nın çevresindeki yapılaşmanın bölgedeki eko sisteme zarar vereceğini belirten Karaloğlu, şöyle konuştu: "Tuzla Sulak Alanı'nın çevresine golf sahası yapılmasındaki amaç, buraya golf sahası manzaralı villalar yaparak, villaları yüksek fiyatlara satmak. Villalar yapılıp satıldıktan sonra, golf sahalarının devamlılığının sağlanması konusunda sıkıntı yaşanacak. Yatırımcılar sahalar için gerekli su kaynaklarının olduğunu iddia ediyorlarsa, o suyu Bodrum'a satmaları çok daha akıllıca olur. Turizmcilerin golf sahalarına ilgi göstermelerinin nedeni, ölü sezonda turizme canlılık getirme beklentisi. Ancak (bu spor kaç kişiyle yapılacak, kaç yatak doldurulacak) bunun tartışması yapılmalı." Sulak alanların dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla daraldığını öne süren Karaloğlu, "Sulak Alanlar Yö-netmeliği'ndeki sınırların belirlenmesinde, mevcut arazi kullanımı ve rant beklentileri yerine, yönetmelik hükümlerinin hassas parametreleri kullanılmalı" dedi.

  Akciğerlerimizi Kaybediyoruz
  Bodrum Habitat Çevre Kozası Üyesi Filiz Dizdar ise Tuzla Sulak Alanı'nın kuşlar ve balıklar için önemli bir üreme ve barınma alanı olduğunu belirtti. Sulak Alan çevresindeki ruhsatlı ve ruhsatsız yapılaşmanın buradaki koruma alanlarına zarar verdiğini söyleyen Dizdar, "Tuzla Sulak Alanı çevresindeki yapılaşma nedeniyle akciğerlerimizi kaybediyoruz. Sulak Alanları Koruma Yönetmeliği'ne uyulmadığı için sulak alan çevresinde yapılaşmaya gidilip koruma alanları daraltılıyor. Bu konuda yetkililerle görüşmemize rağmen sonuç alamadık. Ancak belediyelerle çalışma isteğimiz sürüyor" dedi.

  http://www.birgun.net/bolum-56-haber-56805.html#haber_basi    

      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu