YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2008

Geyik Böceği'nin Nesli Tükeniyor

 • Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) tarafından, sadece Amanos Dağları'nda bulunan ve nesli tükenme riski bulunan 6 antenli geyik böceklerinin koruma altına alınması amacıyla proje hazırlandığı bildirildi.         

  23.01.2008 Birgün

  MUSTAFA Kemal Üniversitesi (MKÜ) tarafından, sadece Amanos Dağları'nda bulunan ve nesli tükenme riski bulunan 6 antenli geyik böceklerinin koruma altına alınması amacıyla proje hazırlandığı bildirildi. MKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erol Atay, bir kez yavru verdikten sonra ölen ve yaşam ömrü sadece 2 ay olan geyik böceklerinin varlığını sürdürebilmenin çabasında olduklarını söyledi.

  Dünyada yaklaşık bin çeşidinin bulunduğunu, ancak 6 antenli geyik böceklerinin sadece Amanoslar'da yaşadığını ifade eden Atay, şöyle devam etti: "35 ile go milimetre boyundaki bu gösterişli böcekler, Japonların ilgisini çekiyor. Zaman zaman bilimsel amaçlı çalışmalar dışında, 6 antenli bu böcekleri toplayarak kendi ülkelerine götürüyorlar. Atay, gösterişli olmaları ve yapıları dolayısıyla Japonların geyik böcekleri için "dövüş arenaları" oluşturduğuna da dikkati çekerek, "Antenleri nedeniyle bu böcekler birbirleriyle dövüştürülüyor. Türkiye'de yapılan horoz dövüşleri gibi böceklerin bu mücadelesinden de bahisçiler rant sağlıyor" dedi.

  Böceklerin bilinçsizce toplanmasını önlemek ve koruma altına alınmasını sağlamak için proje hazırladıklarını vurgulayan Atay, "Proje kapsamında Amanos Dağları'nda kaç bölgede varlıklarının bulduğunu ve sayılarını tespit etmeye çalışacağız. Bunların koruma altına alınıp insan etkilerinden uzaklaştırmak ve toplanmasını engellemek için projeyi TÜBİTAK'a sunacağız. Kabul edilmesi halinde, böceklerin toplanıp ticaretinin yapılmasını engelleyeceğiz" diye konuştu. Geyik böceklerinin kurumuş meşe ağaçlarında yaşadığına ve beslendiğine dikkati çeken Atay, böylelikle özelliğini yitiren orman varlıklarının doğal ortama karışmasını hızlandırarak orman ekolojisine olumlu yönde etki yaratan bu nadide böceklerin, neslinin yok olmasının önlenmesi için mücadele verdiklerini kaydetti.

  http://www.birgun.net/bolum-72-haber-57563.html#haber_basi
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu